Ulotka - opis zmian: do wersji 10.9.5659 2015-06-30
Przed rozpoczęciem pracy z programem należy zapoznać się z treścią zmian zamieszczonych w niniejszej ulotce.
Spis treści
- Moduł: Systemowe
- Moduł: CRM
- Moduł: DMS
- Moduł: Handel
- Moduł: Kadry Płace
- Moduł: Kasa
- Moduł: Księgowość
- Moduł: Księga Inwentarzowa
- Moduł: Praca Na Wielu Bazach
- Moduł: Workflow
- Moduł: Systemowe
- Moduł: Handel
- Moduł: Kadry Płace
- Moduł: Pulpity HR
- Moduł: Kasa
- Moduł: Pulpit Kontrahenta
- Moduł: Systemowe
- Moduł: Workflow
- Moduł: Workflow
enova365 standard
Moduł: Systemowe
Nowa funkcjonalność
- Listy. Na pasku statusu dodano ostrzeżenie o nieoptymalnym sortowaniu lub filtrowaniu. Ostrzeżenie widoczne jest wyłącznie na listach głównych, gdy ustawiony jest focus na gridzie.
- Listy. Wprowadzono automatyczne nazewnictwo plików xml, które są eksportowane. Po kliknięciu w menu "Plik/Eksportuj zapisy" pojawi się formularz, który w polu 'Zapisz dane do pliku' domyślnie ustawia nazwę według schematu: NazwaTabeli_DataGodzina eksportu.
- Bezpieczeństwo. Wprowadzono mechanizm blokowania dodawania wykonalnych załączników. Mechanizm jest domyślnie włączony. Można go wyłączyć/włączyć z poziomu Narzędzia/Opcje/Systemowe/Asystent w sekcji Załączniki. W tym miejscu umożliwiono także przedefiniowanie zaproponowanego zestawu blokowanych rozszerzeń.
- Narzędzia. Do menu Czynności dla baz danych MS SQL Server dodano worker "Optymalizacja rozmiaru bazy MS SQL", który najpierw uruchamia przebudowanie indeksów, a następnie przeprowadza zmniejszenie plików bazy danych.
- Formularze. Dodano przycisk "Wyloguj", który umożliwia wylogowanie z bazy. Przycisk pojawia się po zalogowaniu do bazy danych.
- Skróty klawiaturowe. Wprowadzono możliwość wywołania z poziomu formularzy artykułów znajdujących się w bazie wiedzy w kontekście aktualnej pracy z programem za pomocą klawisza F1.
- Konfiguracja. Poprawiono błąd braku widoczności folderu Cechy w konfiguracji Narzędzia\Opcje\Księgowość.
- Wydruki. Dodano możliwość wydruku w formacie 2.44 x 1.14 [cale]. W celu uzyskania takiego formatu należy ustawić PageSize="LABEL" na kontrolce DataContext. Aktualnie dostępne były formaty takie jak: A4 (210x297), A5 (148x210), B3 (353x500), B4 (250x353), B5 (176x250).
Zmiana funkcjonalności
- Wskaźniki. W mechanizmie aktualizacji wskaźników (Narzędzia / Sprawdź aktualne wskaźniki...) dodano możliwość pobierania wskaźników z publikowanych dużych wersji bez konieczności ich instalowania oraz konwersji bazy danych.
1.Udostępniane wskaźniki księgowe: odsetki ustawowe; odsetki podatkowe; odsetki maksymalne; stawki za km: samochód do 900 cm; stawki za km: samochód ponad 900 cm; stawki za km: motocykl; stawki za km: motorower; deklaracje CIT: stawka podatkowa.
2.Udostępniane wskaźniki kadrowe: wynagrodzenia przeciętne miesięczne, umowa ryczałtowa do kwoty, minimalny dochód deklarowany, minimalne wynagrodzenie za pracę, minimalne dochód deklarowany dla rozpoczynających działalność, wynagrodzenie minimalne: uczeń I, II, III roku, minimalna podstawa zdrowotnego dla właścicieli, najniższa emerytura, przychód za użytkowanie do celów prywatnych: samochód ponad 1600/samochód poniżej 1600, składka emerytalna, składka rentowa, składka chorobowa wypadkowa, składka zdrowotna, składka zdrowotna do odliczenia od podatku, składka na FP, FGŚP, FEP, maksymalna roczna podstawa emerytalna - rentowa, ograniczenie podstawy naliczania składki na ubezpieczenie dobrowolne chorobowe, świadczenie pielęgnacyjne, koszty uzyskania roczne, koszty uzyskania miesięczne, koszty uzyskania roczne podwyższone, koszty uzyskania miesięczne podwyższone, ulga podatkowa, roczna ulga podatkowa, zaliczka podatku/podatek, progi podatkowe, podatek liniowy, średnia norma miesięczna do ekwiwalentu, waloryzacja podstawy zasiłku. - Listy. Wprowadzono poprawki w mechanizmie odczytu danych na listach. W niektórych przypadkach wyciągnięta kolumna z danymi generowała komunikat : "Nieznalezione pole danych..." .
- Wydruki. W przypadku stosowania kodów kreskowych na wydruku została dodana obsługa wyjątków :w przypadku braku danego kodu - na wydruku nie pojawia się żaden komunikat, w przypadku złego kodu - na wydruku pojawia się informacja z odpowiednim komunikatem.
- Wydruki. Ujednolicono okno wyboru drukarki wyświetlane podczas korzystania z typu wydruku "Drukarka z potwierdzeniem".
Poprawione funkcje
- Listy. Poprawiono błąd automatycznego zaznaczania pola filtra nad listą podczas wpisywania znaków. Błąd objawiał się tym, że podczas filtrowania dużych zbiorów danych po wpisaniu kilku znaków pole automatycznie zaznaczało cały wpisany tekst.
- Listy. Poprawiono problem z wyborem Towaru na formularzach w przypadku, gdy lista podpowiedzi Towarów miała ustawione jako domyślną (pierwszą na liście) kolumnę wyszukiwania KodyKreskowe:Kod.
- Ustawienia. Poprawiono błąd braku możliwości edycji konfiguracji (Narzędzia/Opcje). Błąd pojawiał się w momencie edycji konfiguracji programu i zapisaniu zmian poprzez skrót klawiszowy ctrl+s lub przycisk zapisz. Program nie pozwalał na dalszą edycje konfiguracji do czasu ponownego otworzenia okna Opcje.
- Ustawienia. Poprawiono działanie klawisza Insert w przypadku, gdy widoczna lista nie jest aktywna. Dodanie nowego elementu do listy za pomocą klawisza Insert wymaga aktywowania listy.
- Narzędzia. Poprawiono błąd związany z mechanizmem podpowiedzi składni(IntelliSense) w edytorach kodu. Błąd występował na systemach operacyjnych Windows Server 2003.
- Wydruki. Poprawiono błąd nazwy generowanego wydruku zapisywanego jako załącznik w przypadku wybrania przy wydruku opcji Załączniki Microsoft Word. Jeżeli wzorzec wydruku został dodany w zagnieżdżonej strukturze np.: 'Dokumenty/Badania lekarskie/Wstępne.rtf' program nie pozwalał na zapisanie takiego wydruku.
- Wydruki. Dodano możliwość użycia na kontrolkach DataLabel i GridColumn właściwości odpowiadającej za wielkość generowanego kodu kreskowego BarcodeWidth="400" BarcodeHeight="30".
- Wydruki. Poprawiono błąd nadmiarowego drukowania kopi raportów w przypadku wykorzystania przeglądarki PDF Syncfusion.
- Wydruki. Naprawiono problem z widocznością panelu do wprowadzania PIN-u w przypadku generowania PDF z kwalifikowanym podpisem cyfrowm.
- Wydruki. Poprawiono problem z obsługą wydruków PDF zabezpieczanych hasłem. Do tej pory wygenerowany dokument był w trybie tylko do odczytu.
- Wydruki. Naprawiono problemy z poziomym pozycjonowaniem wydruków.
- Wydruki. Poprawiono błąd występujący podczas próby wydruku raportu na drukarkę fizyczną, w przypadku użycia przeglądarki Pdfium.
Moduł: CRM
Nowa funkcjonalność
-
Poczta CRM. Dodano filtr wiadomości przeczytanych/nieprzeczytanych.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
- CRM. Od wersji 10.9 lista osób kontaktowych kontrahentów jest dostępna również bez licencji CRM w gałęzi „Kontrahenci i urzędy”.
Zmiana funkcjonalności
- Dane z GUS. Dodano skrót klawiszowy do nowego workera "Dane z GUS - BIR", ALT + D.
- CRM. Podczas konwersji bazy danych do wersji 10.9 analizowane są algorytmy pod kątem odwołań do "PrawoTeczki" oraz "PrawoEmail" w definicjach zadań, definicjach cech oraz definicjach dokumentów dodatkowych, po odnalezieniu takiego odwołania wyświetlany jest komunikat logu: "W algorytmach cech i zadań systemowych lub dokumentów dodatkowych zastosowano odwołania do w/w klas, które są niezalecane (Obsolete) - skontaktuj się z partnerem w celu zmiany obsługi algorytmów.
- CRM. Zwiększono ilość znaków w polach imię i nazwisko na osobie kontaktowej kontrahenta z 22 do 50 znaków.
Poprawione funkcje
- CRM. Poprawiono działanie worker'a testującego poprawność wprowadzonych danych konta pocztowego i połączenia w zakładce Asystent.
- Projekty. Przywrócono możliwość definiowania wyrażeń słownikowych dla pola "Nazwa" na formularzu projektu.
- Zadania. Poprawiono wyświetlanie informacji w polu "Wartość netto" w zakładce Dokumenty na aktywnościach modułu CRM.
Dodatki
- Dodatek Outlook. Poprawiono błąd, który uniemożliwiał eksport załączników do Enova.
- Dodatek Outlook. Dla wersji 10.9 przygotowano nowy, poprawiony instalator dodatku Outlook.
- Dodatek SMS. Dodano możliwość wysyłki SMS z dokumentów handlowych.
- Dodatek Outlook. Dodano funkcjonalność umożliwiająca automatycznie logowanie do bazy na podstawie kont domenowych.
Moduł: DMS
Nowa funkcjonalność
-
FMS. W module DMS dodano listę "Foldery" ze strukturą katalogową, która jest tworzona na podstawie struktury organizacyjnej w firmie. W zależności od nadanych praw operatorowi możliwe jest dodawanie, usuwanie załączników, a także ich odpinanie od folderów.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo pod adresem: Tutaj
- DMS. Operator prowadzając dokument podstawowy lub sprawę wskazując Komórkę merytoryczną jednocześnie ustanowi prawa operatorów do tej kartoteki wynikające ze wskazanej komórki organizacyjnej.
Operator będzie mógł także indywidualnie w ramach posiadanych uprawnień określić operatorów lub grupy operatorów mających prawo dostępu do danego dokumentu sprawy lub pliku.
Zmiana funkcjonalności
- OCR. Na polu wyszukiwania w formacie mapowania dodano obsługę algorytmu, która jest widoczna w przypadku zaznaczenia pole "Specjalne".
Poprawione funkcje
- Dokument podstawowy. Na definicji dokumentu podstawowego dodano pole wyboru „Wymagana kategoria archiwalna”. Jeśli pole jest ustawione to wymagane jest podanie kategorii archiwalnej na dokumencie. Natomiast jeśli nie jest nieustawione to mamy możliwość zapisać dokument bez podawania kategorii archiwalnej dla dokumentu.
Moduł: Handel
Nowa funkcjonalność
- Relacje. Umożliwiono przenoszenie numeru obcego z dokumentu źródłowego na korygowany. Takie działanie jest uzależnione od odpowiedniego parametru definicji relacji korekty. Ma to zastosowanie np. w przypadku automatycznych korekt dokumentów magazynowych. W tej sytuacji oba dokumenty (przyjęcie i korekta) odnoszą się do tego samego dokumentu obcego.
- Dokumenty handlowe. Do workera PłatnościDokumentu, dostępnego na liście dokumentów, dodano właściwość TerminData. Zwiera ona najodleglejszy termin płatności (jeśli dokument ma wiele płatności).
- Przeceny okresowe. W przecenach okresowych zastosowano standardowy mechanizm zapisywania zmian (utworzenie, zatwierdzenie, przeniesienie do bufora).
- Dokumenty handlowe. Dodano pole pozycji dokumentu VATOdMarży. Nie podlega ono edycji, jego wartość jest przepisywania z karty towaru. Parametr służy do obsługi faktur VAT Marża w ewidencji dokumentów.
-
Dokumenty handlowe. Rozbudowano znacznie obsługę kosztów dodatkowych zwiększających wartość towaru. Obecnie do dokumentu handlowego można przypisać wiele kosztów ze wskazaniem ich źródła (dokumentu ewidencji). Można również decydować o tym, do których pozycji dokumentu koszt dodatkowy będzie doliczany, można też wybrać algorytm podziału kosztu na pozycje.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
- Zamówienia. Dodano czynność "Dodaj relację zasobu podrzędnego" dostępną w oknie zasobu. Służy ona do łączenia zasobów magazynowych z zamówieniami odbiorców. Dotychczas taką operację można było wykonać tylko z poziomu zamówienia. Za pomocą nowej czynności można np. rozdzielić zasób magazynowy na zamówienia odbiorców i zmieniać to powiązanie. Czynność jest dostępna po włączeniu parametru konfiguracji ogólnej "Zamówienia ze wskazaniem do zasobów".
- Drukarki fiskalne. Dodano możliwość ręcznego mapowania stawek VAT dla drukarek fiskalnych, czyli wskazywania, jakiej definicji stawki w enova odpowiada stawka zaprogramowana w drukarce fiskalnej. Opcja jest dostępna dla ustawień zapisywanych w bazie danych (niedostępna dla ustawień zapisywanych lokalnie, do pliku), dla drukarek fiskalnych z protokołem Posnet Thermal oraz Posnet, a także EMAR Printo. Zastosowano weryfikator zgodności wartości procentowej mapowanych stawek, który uniemożliwia wysłanie do drukarki fiskalnej pozycji ze stawkami VAT z różną wartością procentową (inną niż "0") oraz dopuszcza mapowanie stawki ZW tylko ze stawką ZW. Przykładowo nie da się wysłać do drukarki fiskalnej pozycji ze stawką 23% na stawkę 8%, nie da się również wysłać do drukarki fiskalnej pozycji ze stawką ZW na stawkę 0% opodatkowane. O sposobie mapowania stawek decyduje parametr konfiguracji drukarki. Ręczne mapowanie stawek może mieć zastosowanie w przypadku fiskalizowanych faktur VAT marża, w których wykorzystywana jest dodatkowa stawka zaprogramowana w drukarce określana jako "zero techniczne".
Zmiana funkcjonalności
- Płatności. Zmieniono sposób filtrowania listy zaliczek (wpłat/wypłat) dołączanych do dokumentu. Obecnie, jeśli dokument ma płatności, na liście prezentowane są wpłaty od płatnika, czyli kontrahenta, który jest podmiotem pierwszej płatności. Umożliwia to dołączanie i rozliczanie wpłat w przypadku, gdy płatnik i kontrahent główny są różni.
- Produkcja. Poprawiono działanie okna pośredniego w relacjach produkcyjnych. Obecnie w oknie wyświetlane są tylko surowce/produkty, które są oznaczone w zleceniu jako Aktywne. Dotychczas w oknie pośrednim wyświetlane były również pozycje nieaktywne, choć na generowany dokument przenoszone były (poprawnie) wyłącznie aktywne.
- Czynności. Poprawiono dostępność czynności "Kopiuj kontrahenta". Obecnie można jej użyć na licencji Handel. Dotychczas była dostępna jedynie na licencji CRM.
- Produkcja. Zmieniono mechanizm usuwania operacji w technologii. Dotychczas usunięcie operacji nie było możliwe, jeśli była ona wskazana jako poprzednia w innej operacji. Konieczne było usunięcie tego wskazania, aby możliwe było usunięcie operacji. Obecnie kasowanie operacji usuwa również wskazania na nią jako poprzednią.
- Zamówienia. Ulepszono działanie generatora zamówień. Dotychczas wybór definicji zamówień od odbiorców i zamówień do dostawców był dostępny tylko wtedy, gdy wybrano opcję "Uzupełnij ilość: dla zamówień". Obecnie wybór definicji jest dostępny również dla pozostałych opcji, jeśli tylko zamówienia są uwzględniane w obliczeniach (zaznaczono odpowiedni parametr).
- Dokumenty handlowe. Zwiększono wydajność generowania dokumentów w relacjach produkcyjnych.
- Drukarki fiskalne. Poprawiono wyświetlanie listy operatorów w oknie drukarki fiskalnej w przypadku zapisywania ustawień drukarek w bazie danych. Dotychczas na liście operatorów przypisanych do drukarki niepotrzebnie wyświetlani byli operatorzy enovaNet, którzy nie korzystają z drukarek. Obecnie listę zawężono do operatorów enova.
- Dokumenty handlowe. Poprawiono wydajność pobierania zasobów (naliczania obrotów) w przypadku ustawienia algorytmu rozliczania magazynu wg cechy. W przypadku, gdy w systemie zarejestrowano wiele zamówień, pobieranie zasobów wg cechy działało niewydajnie, co skutkowało opóźnieniem w dodawaniu pozycji dokumentu.
- Drukarki fiskalne. Zmodyfikowano wysyłanie "Sposobu zapłaty" do drukarki fiskalnej dla protokołów Posnet i Posnet Thermal. W przypadku wybrania innego sposobu zapłaty niż "Gotówka" będzie drukowana jego Nazwa (np. "Karta podarunkowa") zamiast dotychczasowego Typu (np. „Bezgotówkowy”). Przed samym sposobem zapłaty będzie drukowane słowo „Inna”, jak dotychczas, czyli przykładowo: Inna Karta podarunkowa.
- Workers. Zmieniono działanie właściwości WartośćWCenieZakupuBufor (dla pozycji dokumentu). Obecnie jest ona wyliczana na bieżąco, podczas edycji pozycji. Właściwość ma zastosowanie w wyliczeniu ceny dostawy (w oparciu o wartość rzeczywiście pobranych zasobów).
- Zamówienia. Poprawiono działanie generatora zamówień uruchamianego z listy zamówień odbiorców. Dotychczas w obliczeniach ilości towarów do zamówienia uwzględniane były pełne ilości z pozycji zamówień zamiast ilości niezrealizowanych.
- Zamówienia. Ulepszono działanie generatora zamówień w przypadku wybrania opcji "Zamieniaj produkty na składniki". Obecnie generator obsługuje również przypadek, gdy składnikiem produktu jest inny produkt, który również ma składniki. W takim przypadku składnik-produkt jest również zamieniany na składniki.
- Dane firmy (pieczątka). Dodano prezentację numeru NIP (krajowego) na zakładce \Firma\Dane o działalności. Dotychczas było tam jedynie pole z NIP-em UE. Ujednolicono NIP krajowy i NIP UE firmy "enova Wersja demonstracyjna" w bazach demo.
-
Relacje. Dotychczas definicja relacji pozwalała na wskazanie czterech definicji dokumentów podrzędnych, które mogą być generowane z nadrzędnego. Cztery pola definicji relacji zastąpiono listą o dowolnej ilości wierszy. W związku z tym przebudowano mechanizm tworzenia opcji menu Relacje.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
- Dokumenty handlowe. Czynność "Dokument ewidencji", pozwalająca na wyświetlenie dokumentu ewidencji księgowej z poziomu modułu Handel, została udostępniona również wtedy, gdy operator ma wyłącznie licencję na moduł Handel lub Faktury. Dotychczas wymagała ona licencji na Księgowość, choć ewidencja dokumentów jest dostępna na licencji Handel.
- Raporty. Do wydruków "Wydania zewnętrzne niefakturowane" oraz "Przyjęcia zewnętrzne niefakturowane" dostępnych odpowiednio na liście Handel/Magazyn/Dokumenty wg kategorii/Wydania magazynowe oraz Przyjęcia magazynowe dodano parametr "Drukuj pozycje", umożliwiający włączenie lub wyłączenie prezentowania pozycji dokumentów w zestawieniu. Dodatkowo wydruk został nieco zmodyfikowany pod kątem prezentacji wyników w specyficznych przypadkach.
-
Inwentaryzacja. Wprowadzono nową definicję ceny o nazwie „Inwentaryzacja nadwyżka”. Jeśli cena ta zostanie przyłączona do definicji dokumentu „Inwentaryzacja nadwyżka” (INWND), to jej działanie będzie następujące: nadwyżki będą przyjmowane do magazynu w ostatniej cenie zakupu albo w ostatniej cenie zakupu z rozchodu (jeśli zarejestrowano rozchody), albo cenie wpisanej z ręki na dokumencie inwentaryzacji (INW).
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
- Pozycje dokumentów. Zablokowano możliwość dodawania więcej niż jednego wiersza z numerem partii w pozycji dokumentu przychodu. Dotychczas można było dodać kolejne wiersze, co nie miało skutku (kolejne wiersze były ignorowane przez mechanizm tworzenia zasobów), gdyż zasób może być przypisany do jednej partii.
Poprawione funkcje
- Kody kreskowe. Poprawione dodawanie pozycji za pomocą czytnika kodów. Problem występował przy przechodzeniu do kolejnych wierszy za pomocą strzałki bądź klawisza Enter, podczas zatwierdzania dokumentu usuwana była ostatnia pozycja na liście pozycji.
- Kody kreskowe. Poprawiono dodawanie pozycji za pomocą czytnika kodów. Po zeskanowaniu kodu i dodaniu pozycji, a następnie przejściu do kolejnego wiersza pozycji poprzez strzałkę w dół lub klawisz Enter, nie można było dodać kolejnej pozycji.
- Dokumenty handlowe. Poprawiono błąd występujący podczas generowania dokumentów rozchodowych z zamówienia. Występował on w przypadku, gdy z zamówienia rezerwującego towar poprzez pobranie zasobów generowano dokument rozchodu z włączonym momentem operacji "na bieżąco". Przy takiej konfiguracji zasoby pobrane przez zamówienie nie były zwalniane podczas generowania dokumentu magazynowego, po jego utworzeniu pomniejszały dalej stan towaru, który w ten sposób był pobierany podwójnie.
- Dokumenty handlowe. Poprawiono wyliczenie tabeli VAT prezentowanej na wydruku dokumentu. Dotychczas tabela miała wartość w złotych zamiast w walucie obcej w przypadku, gdy spełnione były warunki obliczania jej w walucie (podatek kraju UE, kontrahent nie jest płatnikiem VAT, a definicja dokumentu przewiduje sprzedaż w stawce VAT kraju UE). Następowało to w sytuacji, gdy faktura była generowana z zamówienia, w którym zastosowano metodę liczenia VAT "Od brutto".
- Filtry. Poprawiono działanie indywidualnego zapamiętywania filtrów list. W pewnych okolicznościach zapamiętane ustawienia nie miały skutku.
- Płatności. Przywrócono rozliczenie dokumentu podczas zatwierdzania za pomocą formy płatności "czek". W wersjach 10.x.x pomimo odpowiednich ustawień zapłata czekiem nie rozliczała dokumentu podczas zatwierdzania.
- Ceny i rabaty. Poprawiono błąd wyliczania ostatniej ceny zakupu. Wyliczenie kończyło się błędem, jeśli do dokumentu przychodu wystawiono korektę, na której zmieniono walutę pozycji.
- Relacje. Poprawiono błąd synchronizacji serii numeracji w dokumentach w relacji. Polegał na tym, że jeśli w definicji relacji włączono przenoszenie serii na dokument podrzędny i w dokumencie nadrzędnym usunięto serię, to nie usuwała się ona w synchronicznie powstającym (np. w relacji FV->WZ) dokumencie podrzędnym.
- Dokumenty handlowe. Poprawiono mechanizm generowania dokumentów magazynowych z zamówień odbiorców. W wersji 10.8 w pewnym wariancie konfiguracji (ZO z obrotami i zapisem na bieżąco, WZ2 z rezerwacjami) wygenerowanie WZ2 z ZO było niemożliwe.
- Drukarki fiskalne. Przywrócono widoczność czynności "Szuflada" w menu Czynności wywoływanego z poziomu formularza dokumentu handlowego oraz dokumentów kasowych.
- Kompletacja. Poprawiono błąd wyliczania wartości usługi, która jest składnikiem receptury w sytuacji, gdy w pozycji kompletacji edytowano ilość takiej usługi. Po edycji ilości wartość pozostawała bez zmian, następowało natomiast przeliczenie ceny. Obecnie wartość przelicza się stosowanie do ilości.
- Zamówienia. Poprawiono działanie czynności „Anuluj nierozliczone pozycje” dla zamówień z obrotami (pobierającymi zasoby magazynowe). Czynność nie działała dla zamówień w zamkniętym okresie magazynowym.
- Kody kreskowe. Poprawiono działanie czytnika kodów kreskowych. Problem występował podczas dodawania pozycji na dokument za pomocą czytnika kodów lub za pomocą symulacji czytnika. Po ustawieniu kursora w pierwszym wierszu listy pozycji, dodaniu pozycji za pomocą czytnika, następnie dodaniu kolejnej pozycji, pierwsza pozycja była zastępowana drugą. Dodanie kolejnych pozycji odbywało się poprawnie. Obecnie pierwsza pozycja nie jest nadpisywana, niezależnie od ustawienia kursora.
- Drukarki fiskalne. Poprawiono obsługę parametru konfiguracji drukarki fiskalnej "Zezwalaj na fiskalizację NP jako ZW". Dotychczas zaznaczenie parametru nie miało skutku, jeśli wybrano opcję zapisywania ustawień drukarek w bazie danych.
- Kompletacja. Poprawiono mechanizm generowania kompletacji z zamówienia z wyborem zamienników. W pewnych okolicznościach, jeśli na zamówieniu występowało wiele produktów, nie wszystkie z nich powstawały w wyniku kompletacji.
- Kompletacja. Poprawiono błąd wyliczenia wartości produktu kompletacji w specyficznej sytuacji, gdy dokument kompletacji był generowany z zamówienia i podczas tej operacji następował wybór zamienników.
- Czynności. Poprawiono działanie czynności "Kopiuj towar" tak aby skopiowane na nowy towar ceny i rabaty indywidualne były uwzględniane na wystawianych dokumentach.
- Szybka sprzedaż. Poprawione zostało działanie funkcjonalności Szybka transakcja. Listy dodatkowe automatycznie odświeżają się.
- Intrastat. Poprawiono wypełnianie pola Miejscowość na formularzu deklaracji dla Zobowiązanego i Zgłaszającego. Poprzednio pole wypełniane było numerem lokalu lub pozostawało puste.
- Umowy cykliczne. Ponownie umożliwiono edycję dokumentu faktury otwartej z okna rezultatu fakturowania wyświetlanego po wygenerowaniu faktur do wielu umów. W ostatnich dwóch wersjach formularze faktur z poziomu tego okna nie otwierały się.
- Wydruki. Poprawiono działanie wydruku "Spis z natury" uruchamianego z listy stanów magazynowych. Dotychczas wydruk nie generował się, jeśli w oknie parametrów nie wybrano żadnego magazynu. Obecnie wydruk działa w takim przypadku dla stanów ze wszystkich magazynów łącznie.
- Definicje dokumentów. Poprawiono konwersję bazy danych. Jeśli w bazie zdefiniowany był dokument o nazwie "faktura zaliczkowa archiwalna", konwersja do wersji 10.8 nie udawała się i konieczna była tymczasowa zmiana tej nazwy na czas konwersji.
- Umowy cykliczne. Poprawiono błąd powodujący usuwanie wszystkich faktur z okna pośredniego "Rezultat fakturowania umowy", jeżeli tworzonych było wiele faktur do umów i w oknie pośrednim została usunięta jedna z faktur.
- Dokumenty handlowe. Ulepszono mechanizm generowania automatycznych korekt dokumentów magazynowych w odwróconym obiegu po zmianie wartości na dokumencie handlowym. Dotychczas w pewnej sekwencji tworzenia dokumentów, w przypadku zbiorczych faktur do wielu dokumentów magazynowych, zatwierdzenie faktury zakupu było niemożliwe, jeśli w definicji relacji włączono generowanie automatycznych korekt.
- Dokumenty handlowe. Poprawiono błąd ustalania kraju podatku VAT w dokumencie. Jeśli w definicji dokumentu wybrano inicjowanie stawki VAT według kraju, to po zmianie kontrahenta mogło nastąpić wyzerowanie pola KrajPodatkuVat, co skutkowało brakiem możliwości zapisania dokumentu, jeśli następnie nie dodano już żadnej pozycji (dodanie pozycji przywracało właściwą wartość pola).
- Umowy cykliczne. Poprawiono błąd związany z przenoszeniem ilości usługi z umowy cyklicznej do dokumentu faktury, jeżeli na umowie ilość została wyrażona w jednostce pomocniczej zdefiniowanej w kartotece tej usługi.
Wydruki
- Dokumenty handlowe. Poprawiono wyświetlanie numeru pod kodem kreskowym na wydruku Dokument sprzedaży z kodami kreskowymi.
Dodatki
- EDI. Zmieniono kod w definicji zadania globalnego "AutoImport EDI" dostosowując go do działania dodatku enova.EDI w wersji 10.8. Definicja zadania wykorzystywana jest do automatycznego importu komunikatów EDI za pomocą Harmonogramu zadań.
- GreenMail24. Poprawiono działanie czynności "Sprawdź status e-dokumentów". Dotychczas wykonanie czynności powodowało w pewnych przypadkach niewłaściwe ustalenie wartości pola "Data zmiany statusu".
Moduł: Kadry Płace
Nowa funkcjonalność
-
Kartoteka pracownika/Etat/Inne dane. Dodano nowy parametr 'Wynagrodzenie akordowe: Podstawa wynagrodzenia za nadgodziny jako 60% wynagrodzenia' z domyślnym ustawieniem na 'Nie'. Przy ustawieniu parametru na 'Tak' podstawa dopłat do nadgodzin liczona jest jako 60 % podstawy urlopu wypoczynkowego.
Na definicji elementów Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Elementy wynagrodzenia dla Rodzaju: Dodatek na zakładce Algorytm/Ogólne umożliwiono wybranie algorytmów:
- Jak urlop wypoczynkowy (średnia ze składników zmiennych z poprzedni miesięcy + stawka godzinowa z bieżącego miesiąca)
- Jak urlop okolicznościowy (składniki zmienne z bieżącego miesiąca/czas z bieżącego miesiąca + stawki godzinowa z bieżącego miesiąca)
W sekcji Algorytm/Ogólne/Kreator algorytmu: 'Podstawa' dodano nowe podstawy:
- PodstawaUrlopuWypoczynkowego1h (średnia ze składników zmiennych z poprzedni miesięcy + stawki godzinowa z bieżącego miesiąca)
- PodstawaUrlopuOkolicznościowego1h (składniki zmienne z bieżącego miesiąca podzielone przez czas z bieżącego miesiąca + stawki godzinowa z bieżącego miesiąca)
- PodstawaEkwiwalentu1h (średnia ze składników zmiennych z poprzedni miesięcy + stawki godzinowa z bieżącego miesiąca z uwzględnieniem współczynnika ekwiwalentu)
- PodstawaNadgodzin1h (w zależności od ustawienia parametru 'Wynagrodzenie akordowe: Podstawa wynagrodzenia za nadgodziny jako 60% wynagrodzenia' stawka zaszeregowania 1h lub 60% podstawy urlopu wypoczynkowego 1h).
Na nowych bazach zmodyfikowano definicje elementów: 'Dopłata do n.godz. 50%', 'Dopłata do n.godz. 100%', 'Dopłata do n.godz. 100 św' na zakładce Algorytm/Ogólne: ustawiono Priorytet: 90 oraz Podstawa:PodstawaNadgodzin1h.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj.
- Kartoteka pracownika/Etat/Umowa o pracę. Dodano nowe pole "Forma organizacji pracy' wraz ze definiowalnym słownikiem z poziomu konfiguracji: Kadry i płace/Kadry/Formy organizacji pracy.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj.
- Deklaracje ZUS zgłoszeniowe/wyrejestrowujące. Deklaracja ZUA, ZZA: umożliwiono nie wysyłanie na deklaracji ZUA oraz ZZA numeru telefonu pracownika z kartoteki pracownika z zakładki 'Ogólne'. Nr telefonu nie zostanie wysłany, jeżeli w Narzędzia/ Opcje/Kadry i Płace /Deklaracje /ZUS w sekcji 'Deklaracja zgłoszeniowe' parametr '...numer telefonu pracownika' zostanie ustawiony na 'Nie'.
-
Konfiguracja/Płace/Elementy wynagrodzenia. Do definicji elementu dodano metodę umożliwiającą modyfikację domyślnego uwzględniania elementu w podstawie urlopu oraz ekwiwalentu za czas urlopu. Na definicji elementu na zakładce Nieobecności/Podstawa: Wynagrodzenie za czas urlopu, Wynagrodzenie za ekwiwalent: wymagane jest ustawienie "Wliczać po przeliczeniu'.
Na definicji elementu w polu edytor można użyć przykładowego kodu:
/*
* Wartość elementu w podstawie urlopu wypoczynkowego, urlopu okolicznościowego lub ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
* Domyślnie false, czyli wykonaj algorytm wg konfiguracji.
* Współczynniki ustawiamy w polach args.Podstawa i args.Aktualna.
*/
public bool %NAZWA%_PrzeliczPodstawęUrlopu(NaliczanieUrlop naliczanie, PrzeliczPodstawęUrlopuArgs args)
- Konfiguracja/Płace/Elementy wynagrodzenia. W konfiguracji systemu udostępniono elementy wynagrodzenia: Ryczałt za paliwo do 900 cm, Ryczałt za paliwo powyżej 900 cm. Ryczałt pomniejszany jest o 1/22 za każdy dzień roboczy nieobecności oraz niezatrudnienia pracownika. Stawki za kilometr określone są w konfiguracji systemu Narzędzia/Opcje/Kadry i Płace/Płace "Stawki za km":
- w sekcji "Stawki za km" wskaźniki "Samochody do 900", "Samochody ponad 900", "Motocykle", "Motorowery".
Odpowiedni element wynagrodzenia należy dodać w kartotece pracownika na zakładce Etat/Dodatki.
- Limit urlopowy. Dodano nowy worker 'RezerwaUrlopowa.Pozostaje' wyliczający limit urlopu w godzinach na dany dzień (Filtr: Data). Ze względu na to, że worker na bieżąco dokonuje wyliczeń stanu limitu urlopu na dany dzień może spowodować wydłużenie czasu wyświetlania listy.
- Kadry i płace/Dokumenty i wnioski. W kartotece pracownika na liście Dokumenty i wnioski/Zadania dodano filtr 'Definicja zadania'.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj.
- E-deklaracje PIT. Zbiorcze deklaracje PIT-11Z: umożliwiono generowanie numeru UPO na pojedyńczej deklaracji PIT-11(22).
-
Kadry i płace/Płace/Listy płac. Dodano nowy algorytm umożliwiający wyliczenie serii w numeracji listy płac.
//Parametry:
//naliczanie - algorytm wyliczający serię dla elementu
//args - parametry wywołania z polami:
// NaliczanieWypłat - algorytm wyliczający wynagrodzenie, udostępnia informacje między innymi o naliczanym okresie
// Element - element wynagrodzenia dla którego naliczamy serię listy płac
// Seria - seria naliczona przez standardowy algorytm
//Rezultat
//Seria elementu lub null, wtedy zostanie zastosowana seria wyliczona wg domyślnego algorytmu
public override string SeriaListyPłac(NaliczanieListyPłac naliczanie, SeriaListyPłacArgs args) {
return null;
}
Przykład:
public override string SeriaListyPłac(NaliczanieListyPłac naliczanie, SeriaListyPłacArgs args) {
var data = args.NaliczanieWypłat.Okres.To;
if (args.Element.Okres.To==data)
return null;
return args.Element.Pracownik[data].Etat.Seria;
}
Zmiana funkcjonalności
- enovaNet/Komunikat techniczny. Przypominamy, że jesienią 2013 roku, wprowadzając Pulpit Pracownika/Kierownika zapowiedzieliśmy zakończenie wsparcia dla produktu enovaNet Kadry i Płace do dnia 31 sierpnia 2014 roku. Odpowiadając na Państwa oczekiwania okres ten został wydłużony. Ostateczny termin zakończenia wsparcia dla produktu enovaNet Kadry i Płace zakończył się w dniu publikacji wersji 10.8, czyli 25 marca 2015.
- Wskaźniki. Zaktualizowano wskaźniki.
Od 01.06.2015 roku:
1. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie: 4 054,89 z
Podstawa prawna: Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10.02.2015 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2014 r.
2. Minimalne ucznia I roku: 162,20 zł
3. Minimalne ucznia II roku: 202,74 zł
4. Minimalne ucznia III roku: 243,29 z
Podstawa prawna: § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2014 r. poz. 232).
Od 01.07.2015 roku:
Współczynnik waloryzacji podstawy zasiłków (procent) wynosi 107,2%.
- Składka FP. W Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Składki FP, FGŚP, FEP w parametrze 'Zwolnienie z opłacania składek po powrocie z urlopu macierzyńskiego, macierzyńskiego dodatkowego, rodzicielskiego, wychowawczego naliczaj według' ustawiono wartość 'Daty wypłaty', zarówno na nowych jak i konwertowanych bazach. Zmiana ustawienia parametru została wprowadzona w związku z nową interpretacją ZUS, opublikowaną w poradniku 'Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych', zaktualizowanego w dniu 9 kwietnia 2015.
Dodatkowo zmodyfikowano naliczanie składki na FP i FGŚP przy włączonej wieloetatowości. Przykład. Pracownik zatrudniony na umowie o pracę, w kartotece na zakładce Kadry/Podst. składek na FP i FGŚP, parametr 'Fundusz Pracy' ma ustawiony 'Nie naliczaj'. Pracownik jest również zatrudniony na umowie cywilnoprawnej, wprowadzonej na drugiej kartotece powiązanej przez wieloetatowość z etatem głównym. Na drugiej kartotece na zakładce Kadry/Podst. składek na FP i FGŚP parametr 'Fundusz Pracy' ma ustawiony 'Zawsze'. Na wypłacie naliczanej z tytułu umowy cywilnoprawnej naliczała się składka na FP zarówno z umowy cywilnoprawnej jak i z etatu, pomimo tego, że z etatu pracownik nie podlegał składce na FP. - Limit urlopowy. W konfiguracji Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kalendarze/Kalendarze na formularzu kalendarza zmieniono nazwę zakładki 'Godziny nocne' na nazwę 'Dodatkowe', na której została dodana sekcja Urlopy.
1. W sekcji Urlopy dodano parametr 'Podczas liczenia pierwszego miesiąca przepracowanego', który może przyjmować wartości:
- 'Licz od daty zatrudnienia',
- 'Uwzględniaj dni świąteczne poprzedzające datę zatrudnienia',
- 'Uwzględniaj dni świąteczne i wolne poprzedzające datę zatrudnienia'.
Przykład. Pracownik podejmuje pierwszą pracę od dnia 2015-05-04.
Jeżeli powyższy parametr przyjmie wartość 'Licz od daty zatrudnienia', to limit urlopu wypoczynkowego dla pierwszej pracy będzie liczony za okres począwszy od 2015-06-03, czyli po przepracowaniu miesiąca od daty zatrudnienia.
Jeżeli powyższy parametr przyjmie wartość 'Uwzględniaj dni świąteczne poprzedzające datę zatrudnienia', to limit urlopu wypoczynkowego dla pierwszej pracy będzie liczony za okres począwszy od 2015-06-02, ponieważ zostanie uwzględniony dzień świąteczny poprzedzający datę zatrudnienia ( Święto w dniu 3 maja).
Jeżeli powyższy parametr przyjmie wartość 'Uwzględniaj dni świąteczne i wolne poprzedzające datę zatrudnienia', to limit urlopu wypoczynkowego dla pierwszej pracy będzie liczony za okres począwszy od 2015-05-31, ponieważ zostaną uwzględnione dni świąteczne i wolne poprzedzający datę zatrudnienia ( Święto w dniu 1 i 3 maja oraz Wolne w sobotę w dniu 2 maja).
Uwaga: Dni świąteczne i wolne są odczytywane z konfiguracji kalendarza.
2. Dodatkowo z zakładki 'Ogólne' przeniesiono parametr 'Dobowa norma czasu pracy (urlop wypoczynkowy)'.
- Zasiłki. Zmodyfikowano uwzględnianie elementów okresowych w podstawie chorobowego przy uproszczonym algorytmie (Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Zasiłki ogólne parametr 'Uproszczony algorytm wliczania okresowych elementów wynagrodzenia do podstawy zasiłków ZUS' ustawiony na 'TAK').
1. Elementy roczne wypłacane z opóźnieniem. Przykład. Pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym w okresie 2015-01-10...2015-02-12. Do podstawy chorobowego za styczeń 2015 została przyjęta trzynastka za 2013 rok, ponieważ do momentu naliczania wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2015, nie było wypłaty trzynastki za 2014. W przypadku naliczania wypłaty za miesiąc luty z opcją miesięcy wstecz 2, na której była wypłacana trzynastka za 2014, niepotrzebnie przeliczała się podstawa zasiłku, w której była uwzględniana nowa trzynastka za 2014 rok. Na wypłacie niepotrzebnie była naliczana również korekta zasiłku za miesiąc styczeń 2015. Obecnie podstawa zasiłku w opisanym przypadku nie będzie przeliczana, ponieważ jeżeli podstawa chorobowego za miesiąc luty została pobrana z poprzedniej nieobecności za miesiąc styczeń, dla której w podstawie została uwzględniona trzynastka za 2013 rok, to podstawy nie należy ponownie przeliczać.
2. Zmiana wymiaru etatu.
a. Jeżeli zmiana wymiaru etatu miała miejsce w okresie czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy lub w okresie roku poprzedzającego tę niezdolność, składnik kwartalny lub roczny przyjmuje się proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy po zmianie wymiaru etatu w kwartałach kalendarzowych poprzedzających niezdolność do pracy albo odpowiednio w roku kalendarzowym poprzedzającym tę niezdolność.
Przykład:
Pracownik do 2014-08-31 był zatrudniony na 3/4 (0,75) etatu, natomiast od 2014-09-01 jest zatrudniony w wymiarze 1/2 (0,5) etatu. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, pracownik otrzymuje premię roczną, za 2014 rok była to kwota 5800. W miesiącu lipcu 2015 przebywa na zwolnieniu chorobowym. Do podstawy chorobowego należy wliczyć 1/4 nagrody rocznej w kwocie przypadającej za miesiące po zmianie wymiaru etatu tj. za okres od września do grudnia 2014 roku. Kwota nagrody rocznej przypadającej za okres od września do grudnia 2014 roku wynosi 1450, co wynika z wyliczenia: [5800 x (4 x 0,5)] / (8 x 0,75 + 4 x 0,5)= 1450. Do podstawy chorobowego zostanie przyjęta 1/4 kwoty 1450, czyli kwota 362,50.
b. Jeżeli zmiana wymiaru etatu miała miejsce po upływie czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy lub po zakończeniu roku poprzedzającego tę niezdolność, składnik kwartalny lub roczny przyjmuje się w kwocie przeliczonej odpowiednio do nowego wymiaru czasu pracy. Jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w okresie czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo odpowiednio w okresie roku kalendarzowego poprzedzającego tę niezdolność oraz kolejna zmiana wymiaru etatu ma miejsce po upływie czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo odpowiednio poza zakończeniu roku kalendarzowego poprzedzającego tę niezdolność, to należy obliczyć średni współczynnik wymiaru czasu pracy w czterech kwartałach albo odpowiednio w roku kalendarzowym i składniki kwartalne albo składnik roczny przyjąć w kwocie przeliczonej odpowiednio do nowego wymiaru etatu.
Przykład:
Pracownik do 2015-09-30 był zatrudniony na 3/4 (0,75) etatu. Od 2014-10-01 do 2015-07-31 na 1/2(0,5) etatu, natomiast od 2015-08-01 pracuje na pełen etat. Oprócz wynagrodzenia miesięcznego, pracownik ma prawo do nagrody rocznej. Pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym w listopadzie 2015 roku. Do podstawy chorobowego należy wliczyć 1/12 trzynastki wypłaconej za rok 2014, po jej pomnożeniu przez współczynnik odpowiadający proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy (1/1 etat) do średniego wymiaru czasu pracy w poprzednim roku kalendarzowym, który wyniósł 0,69 i został naliczony następująco: (0,75 x 9 + 0,5 x 3) / 12 = 0,69. Współczynnik ten wynosi 1,45 i został wyliczony: 1 / 0,69 = 1,45. - Zasiłki. Zmodyfikowano algorytm liczenia zasiłków.
1. Jeżeli w poprzednim roku płatnikiem zasiłków był ZUS, a od nowego roku rolę płatnika pełni Pracodawca, to w przypadku kontynuacji wypłaty zasiłku, do momentu przerwy w nieobecnościach lub zmiany rodzaju zasiłku, płatnikiem pozostanie ZUS. Zmiana dotyczy zasiłku, który w ostatnim dniu grudnia był płacony przez ZUS i jest kontynuowany w kolejnym roku bez dnia przerwy i bez zmiany rodzaju zasiłku.
Przykład.
Do dnia 2014-12-31 płatnikiem zasiłków był ZUS (w Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Zasiłki ogólne parametr 'Licz zasiłki' był ustawiony na 'NIE'). Od dnia 2015-01-01 płatnikiem zasiłków jest Pracodawca (w Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Zasiłki ogólne parametr 'Licz zasiłki' był ustawiony na 'TAK'). Pracownik przebywa na nieobecności Zwolnienie opieka (ZUS) w okresie 2014-12-20...2015-01-10 oraz 2015-01-24...2014-01-31. Na wypłacie za okres 2014-12-20...31 zostanie naliczony zasiłek w kwocie zero, ponieważ płatnikiem zasiłków jest ZUS. Za okres 2015-01-01...10 na wypłacie zostanie naliczony zasiłek również w kwocie zero, ponieważ nastąpiła kontynuacja wypłaty zasiłku, którego wypłatę rozpoczął ZUS i będzie ją kontynuował do czasu, aż nastąpi przerwa w nieobecności lub zmiana rodzaju zasiłku. Za okres 2015-01-24...31 zostanie naliczony zasiłek w odpowiedniej kwocie płatnej przez Pracodawcę, ponieważ po przerwie w nieobecnościach wypłatę przejmuje nowy płatnik, którym jest Pracodawca.
UWAGA: Jeżeli w bazie element rozliczający zasiłek jest napisany edytorem algorytmu, czyli na definicji elementu (w Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Elementy wynagrodzenia) na zakładce Algorytm/Ogólne w polu 'Algorytm' zamiast wartości 'Jak chorobowe' jest ustawiona opcja 'Edytor algorytmu', to po konwersji bazy należy zweryfikować sposób pobierania podstawy.
Do wersji 10.8 programu podstawa była pobierana następująco:
Składnik.Podstawa1 = new PodstawaZasiłku(Element).Podstawa;
Składnik.Procent = Element.Procent;
Składnik.Dni = Składnik.Okres.Days;
Od wersji 10.9 programu podstawa jest pobierana następująco:
PodstawaZasiłku podstawa = new PodstawaZasiłku(Element);
Składnik.Podstawa1 = podstawa.Podstawa;
Składnik.Procent = podstawa.Procent;
Składnik.Dni = Składnik.Okres.Days;
2. Dodatkowo zmodyfikowano wykazywanie okresów nieobecności pracowników na załącznikach deklaracji ZUS DRA w przypadku, gdy firma nie jest płatnikiem zasiłków. Jeżeli w konfiguracji programu Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Zasiłki ogólne parametr 'Licz zasiłki' będzie ustawiony na 'NIE', to okresy nieobecności pracowników, za które pracodawca nie płaci wynagrodzenia, będą wykazywane według okresu, a nie daty wypłaty. Dodatkowo pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim, jeżeli firma nie płaci zasiłków, będzie wykazywany tylko na załączniku RSA z kodem 0110 i kodem świadczenia przerwy 311, natomiast nie będzie generowany załącznik RCA z kodem 1240. - Zasiłki. Zmieniono sposób zapisu obliczeń podstawy zasiłku i wynagrodzenia chorobowego.
W zapisie obliczeń zmodyfikowano zapisy:
- z ‘Przepracował ponad połowę miesiąca’ na ‘Przepracował co najmniej połowę miesiąca’
- z ‘ Nie przepracował połowy miesiąca’ na ‘Nie przepracował co najmniej połowy miesiąca’. - Konfiguracja/Płace/Elementy wynagrodzenia. Na formularzu definicji elementu wynagrodzenia, na zakładce 'Ogólne' w sekcji 'Naliczanie' w polu 'Typ okresu naliczania' zmieniono opis pozycji 'Każda' na 'Każdy okres'.
- Konfiguracja/Płace/Elementy wynagrodzenia. Zmodyfikowano algorytm naliczania dodatków automatycznych. W przypadku, gdy na definicji dodatku, wskazano 'Typ okresu naliczania: Każda wypłata' oraz wybrano definicję listy LPU, to dodatek automatyczny naliczał się zarówno na listach LPU jak i LPE, a powinien tylko na LPU.
- Konfiguracja/Płace/Elementy wynagrodzenia. Na nowych bazach danych zmieniono ustawienia definicji standardowego elementu 'Premia procentowa'. Zmiana ustawień dotyczy zakładek:
1. Nieobecności, w sekcjach Wynagrodzenie za czas urlopu oraz Wynagrodzenie za ekwiwalent w polu 'Podstawa' zamiast ‘Wliczać’ ustawiono na ‘Wliczać jak zasadnicze’.
2. Algorytm/Ogólne, w sekcji 'Kreator algorytmu/Podstawa' w polu 'Pomniejsz za okres niezatrudnienia' zamiast ‘NIE’ ustawiono na ‘Prop’.
3. Algorytm/Ogólne, w sekcji 'Zależność od czasu pracy' w polu 'Wartość za' zamiast ‘NIE’- ustawiono na ‘Miesięcznie’, po wybraniu tej opcji 'Korekta wartości z tytułu nieobecności (pomniejszenia)'- w polach: Nieobecność Nieusprawiedliwiona, Nieobecności niepłatnych, Urlopów i innych płatnych, Urlopów wychowawczych ustawiono ’Proporcjonalnie’, w polach: Urlopów macierzyńskich, Urlopów rehabilitacyjnych, Urlopów opiekuńczych, zwolnień chorobowych.
- E-deklaracje PIT. Wprowadzono nowy wzór e-deklaracji umożliwiający wysyłkę deklaracji podatkowej za rok 2015: IFT-1R(12).
- Kartoteka pracownika/Deklaracje/PFRON. Zmieniono opisy: 'Pracownik, u którego stwierdzono' na 'Pracownik, u którego stwierdzono schorzenie szczególne', 'Schorzenie' na 'Schorzenie specjalne'.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj. - Storno płacowe. Na elementach wypłaty napis Korekta będzie pojawiał się tylko na elementach korygowanych, bez używania mechanizmu storna płacowego. Elementy naliczane po stornie nie będą zawierały zapisu korekta.
Poprawione funkcje
- Limit urlopowy. Zmodyfikowano algorytm naliczania limitu urlopu dodatkowego dla pracowników niepełnosprawnych, w przypadku zmiany wymiaru urlopu wypoczynkowego z 20 na 26 dni w miesiącu grudniu danego roku. Jeżeli przejście z wymiaru 20 na 26 dni urlopu wypoczynkowego miało miejsce w grudniu, to przy próbie naliczenia urlopu dodatkowego dla pracownika niepełnosprawnego pojawiał się komunikat: 'Obiekt docelowy wywołania zgłosił wyjątek.'
- Limit urlopowy. Limity nieobecności: Wprowadzono weryfikację pola 'Korekta' na formularzu limitu nieobecności, w przypadku wykasowania wartości pola, przy zapisie formularza wartość pola ustawiana jest na 0:00.
- Wynagrodzenie urlop wypoczynkowy. W Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Nieobecności zmieniono opis i działanie flagi:
-nazwę: 'Przy pomniejszaniu wynagrodzenia 30/30 generuj wynagrodzenie za jeden dzień przepracowany' zmieniono na opis: 'Przy pomniejszaniu wynagrodzenia 30/30 generuj wynagrodzenie za jeden dzień przepracowany oraz wynagrodzenie z tytułu nieobecności liczonych jak urlop wypoczynkowy lub okolicznościowy i pomniejszających proporcjonalnie elementy (bez względu na wyliczoną wartość pomniejszenia)'
-dodatkowo jeżeli flaga jest zaznaczona na 'TAK', to w przypadku wystąpienia pomniejszenia proporcjonalnego i 1/30 w jednym miesiącu, wynagrodzenie za nieobecności liczone jak urlop wypoczynkowy lub okolicznościowy i pomniejszających proporcjonalnie elementy, będzie generowane niezależnie od wartości pomniejszeń wynagrodzenia zasadniczego.
Przykład. W miesiącu marcu 2015 pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym w okresie 2015-03-01...30 oraz urlopie wypoczynkowym w dniu 2015-03-31. Na wypłacie na elemencie 'Wynagrodzenie zasadnicze mies.' zostaną wygenerowane pomniejszenia:
- Pomniejszenie 1/30 za okres 2015-03-01...30 na kwotę 2000zł.
- Pomniejszenie proporcjonalne za okres 2015-03-31...31 na kwotę 0. (Pomniejszenie proporcjonalne jest równe zero, ponieważ pomniejszenie 1/30 wyczerpało całą kwotę wynagrodzenia zasadniczego).
Bez względu na wartość zerową pomniejszenia proporcjonalnego, na wypłacie zostanie naliczony element 'Wynagr.urlop wypoczynkowy' za okres 2015-03-31...31 na kwotę 90,91zł ( 2000zł / 176h x 8h = 90,91zł, gdzie 176h oznacza normę w miesiącu marcu, 8h oznacza liczbę godzin urlopu).
- Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Zmodyfikowano algorytm naliczania podstawy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy dla elementów wliczanych jak zasadnicze.
Przykład.
Na definicji elementu Premii procentowej (Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Elementy wynagrodzenia) na zakładce Nieobecności w sekcji 'Wynagrodzenia za czas urlopu' w polu 'Podstawa' jest wybrana opcja 'Wliczać jak zasadnicze', na zakładce Algorytm/Ogólne w sekcji 'Korekta wartości z tytułu nieobecności (pomniejszenia)' w polu 'Urlopów i innych płatnych' jest wybrana opcja 'Jak zasadnicze'.
Pracownik zatrudniony na stawce 2000zł, oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premię procentową ustalaną jako 100% wynagrodzenia zasadniczego. W dniu 2015-04-14 została wykonana aktualizacja stawki wynagrodzenia pracownika ze stawki 2000zł na stawkę 3000zł. Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym w dniu 2015-04-01 oraz 2015-04-30. W przypadku obu nieobecności podstawa urlopu wypoczynkowego zostanie ustalona odrębnie:
a. do podstawy urlopu wypoczynkowego za dzień 2015-04-01 zostanie przyjęta premia procentowa wyliczona ze stawki 2000zł obowiązującej w okresie tego urlopu.
b. do podstawy urlopu wypoczynkowego za dzień 2015-04-30 zostanie przyjęta premia procentowa wyliczona ze stawki 3000zł obowiązującej w okresie tego urlopu.
- Ekwiwalent za czas urlopu. Zmodyfikowano algorytm naliczania podstawy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, w przypadku wliczania składników wynagrodzenia według daty wypłaty. Jeżeli do podstawy ekwiwalentu zostały ujęte zmienne elementy wynagrodzenia z 4 miesięcy, to suma zmiennych elementów była dzielona przez 4 zamiast przez 3.
- Konfiguracja/Płace/Elementy wynagrodzenia. Zmodyfikowano algorytm naliczania podstawy 'Świadczenia rehabilitacyjnego'. W przypadku wystąpienia 'Świadczenia rehabilitacyjnego' w kwartale, w którym wskaźnik waloryzacji był równy lub mniejszy 100% podstawa była niepotrzebnie przeliczana.
- Podstawa chorobowego. Zmodyfikowano algorytm przyrównywania podstawy chorobowego do płacy minimalnej. Podstawa chorobowego była przyrównywana do płacy minimalnej wyliczonej poprzez pomniejszenie wartości brutto wynagrodzenia minimalnego o składki ZUS niezaokrąglone. Obecnie płaca minimalna będzie pomniejszana o składki ZUS zaokrąglone do 2 miejsc po przecinku. Przykładowo w roku 2015 podstawa chorobowego zostanie przyrównana do kwoty wyliczonej następująco: 1750 x 13,71% = 239,925, wartość składek ZUS zostanie zaokrąglona do 2 miejsc po przecinku: 239,93; od kwoty brutto zostaną odjęte składki ZUS zaokrąglone: 1750 - 139,93 = 1510,07, czyli podstawa chorobowego zostanie przyrównana do kwoty 1510,07.
- Wypłata pracownika. Zmodyfikowano algorytm wyliczania stawki wynagrodzenia, w przypadku aktualizacji stawki i kalendarza w trakcie miesiąca. W celu wyliczenia wynagrodzenia zasadniczego za część miesiąca, stawka miesięczna będzie dzielona przez normę przeliczoną według normy dobowej pracownika, odczytywanej z konfiguracji kalendarza z parametru 'Dobowa norma czasu pracy (urlop wypoczynkowy)' (Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kalendarze/Kalendarze, na formularzu kalendarza na zakładce Dodatkowe).
Przykład. Pracownik zatrudniony na stawce 1750zł z kalendarzem standard, na którym dobowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin, ma wprowadzoną aktualizację na dzień 2015-01-05 ze zmianą stawki na 6800zł oraz zmianą kalendarza dla pracownika niepełnosprawnego, na którym norma dobowa czasu pracy wynosi 7 godzin. Wynagrodzenie zasadnicze zostanie wyliczone następująco:
- za okres 2015-01-01...04 stawka miesięczna obowiązująca w pierwszym okresie 1750zł zostanie podzielona przez normę 160 ( 20 dni roboczych po 8 godzin), czyli 1750/160=10,9375, a następnie tak wyliczona stawka jest mnożona przez liczbę godzin przepracowaną w okresie 2015-01-01...04 czyli 8 godzin: 10,9375 * 8h =87,50
- za okres 2015-01-05...31 stawka miesięczna obowiązująca w drugim okresie 6800zł zostanie podzielona przez normę 140 ( 20 dni roboczych po 7 godzin), czyli 6800 / 140 = 48,57142857, a następnie tak wyliczona stawka jest mnożona przez liczbę godzin przepracowaną w okresie 2015-01-05...31 czyli 133 godzin: 48,57142857 * 133h = 6 460,00.
-
Storno płacowe. Poprawiono mechanizm storna wypłaty umowy w przypadku listy płac w walucie obcej.
W przypadku użyciu mechanizmu storna płacowego, podczas naliczania listy korygującej do wypłaty w walucie, pojawiał się błąd: 'Błąd wykonywania podczas naliczania parametrów składnika.(...) Nie można wykonywać tej operacji na wartościach w różnych walutach (...).
- Umowa cywilnoprawna. W Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Elementy wynagrodzenia zmieniono ustawienia na definicji elementu 'PIT-11.6.Udział w organach stanowiących'. Na zakładce Deklaracje w polu ' Składka na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza naliczony podatek' ustawiono wartość 'Pomniejsza'. Zmiana jest wprowadzana na nowych i konwertowanych bazach.
- Umowa cywilnoprawna. Zmodyfikowano algorytm naliczania zaliczki podatku dla dodatków do umów cywilnoprawnych. Zaliczka podatku będzie zaokrąglana wspólnie dla wypłaty dodatku do umowy i wypłaty tej umowy, a nie oddzielnie, pod warunkiem, że dodatek będzie miał taką samą pozycję PIT jak umowa cywilnoprawna.
- ZPCHR. Zmodyfikowano wydruk ZPCHR/Informacja INF-1 dostępny pod drukarką z listy pracowników.
1. Ujednolicono zaokrąglanie wyliczanych wartości w poszczególnych polach na wydruku. Przykład. Dla pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności i schorzeniem szczególnym Epilepsja, zatrudnionego od 2015-02-18 na czas nieokreślony na 3/4 etatu, na wydruku Informacja INF-1 za miesiąc luty 2015, w polach 17, 18 i 21 była wykazywana wartość 0,30, natomiast w polu 57 była wartość 0,29. Obecnie w opisanym przypadku, dla wszystkich wymienionych pól wartość będzie tak samo wyliczana i zostanie wykazana jako 0,30.
2. Poprawiono wykazywanie pracowników na Informacji INF-1 w przypadku włączonej wieloetatowości (Narzędzia/Opcje/Kadry/Ogólne parametr 'Włączona obsługa wieloetatowości zaznaczony na 'TAK'). W przypadku zatrudnienia pracownika na kilku etatach i powiązaniu kartotek poprzez wieloetatowość, na wydruku Informacja INF-1 pracownik był wykazywany z wartościami ujemnymi.
- E-deklaracje PIT. Zmodyfikowano wyświetlanie statusu e-deklaracji w Kartotece pracownika na zakładce Deklaracje/Podatkowe. W przypadku wysyłki zbiorczej e-deklaracji status ze zbiorczej e-deklarcji nie był przenoszony.
Szczegóły znajdziecie Państwo Tutaj.
- ZZL. Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/ZZL/Definicje stanowisk: zmodyfikowano wprowadzanie nowej definicji stanowiska niezwiązanej z wydziałem. Dotychczas przy zaznaczonej opcji ZZL/Ogólne: Definicje stanowisk związane z poszczególnymi wydziałami na 'Nie', wprowadzona definicja niezwiązana z wydziałem, nie była widoczna do wyboru na kartotece pracownika.
Wydruki
- Badania lekarskie. Wprowadzono nowy wzór skierowania na badania lekarskie, obowiązujący od 01.04.2015 (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015).
Wydruk dostępny jest na liście Kadry i płace/Kadry/Pracownicy pod drukarką w sekscji Dokumenty. Przygotowanie wydruku możliwe jest w 2 egzemplarzach. - Deklaracja GUS DG-1. Zmodyfikowano wykazywanie osób przebywających na nieobecności Urlop ojcowski w dziale 1 w pozycji 7. Osoby przebywające na Urlopie ojcowskim nie będą uwzględniane.
- Deklaracja GUS Z-12. Modyfikacje dotyczyły wykazywanie dnia wolnego za święto, dodatków okresowych, nieobecności pracowników oraz wykazywania odchyłek czasu pracy, w przypadku indywidualnej konfiguracji elementu.
- Deklaracja ZUS Z-3. Zmodyfikowano wykazywanie liczby dni przepracowanych w punkcie 11, w kolumnie 3 na deklaracji ZUS Z-3, dla pracowników rozliczanych według zestawień (w kartotece pracownika na zakładce Etat/Ogólne, Interpretacja kalendarza: Wg zestawień). W przypadku pracy w nadgodzinach w dni wolne, liczba dni przepracowanych w dni robocze była zawyżana.
W kartotece pracownika na zakładce Kalendarz/Zbiegi pracy i rodzicielstwa na formularzu nieobecności wprowadzonej jako Zbieg pracy i rodzicielstwa, pod drukarką udostępniono wydruk Podstawa naliczania zasiłków (ZUS Z-3).
Szczegóły znajdziecie Państwo Tutaj. - Lista obecności - podpisy. Zoptymalizowano szerokość kolumn, zwężono pierwszą kolumnę z dniami tygodnia i miesiącem, celem poszerzenia kolumny ‘podpis’.
- Szczegółowa lista obecności - podpisy. Zmniejszono czcionkę z kolumnach: ‘dzień miesiąca’, ‘godziny pracy od do’, ‘ilość godzin lub rodzaj nieobecności’, ‘podpis’. Poszerzono kolumnę ‘podpis”. Ujednolicono kolorowanie wierszy na nowej i starej drukarce.
- Świadectwo pracy. Na opcjach wydruku dodano parametr 'Objaśnienia punktów', standardowo ustawiony na 'Tak', ustawienie na 'Nie' spowoduje ukrycie komentarzy w punktach.
W punkcie okresy nieskładkowe zmodyfikowano sposób wyświetlania dat: z 2010-08-01...10 na 2010-08-01...2010-08-10, czyli data od ... do ...
Wprowadzono zmiany pod kątem wizualnej prezentacji danych. Poprawiono interpunkcję, pisownię wielkie/małe litery. Ujednolicono rodzaje gramatyczne, w całym dokumencie.
Powyższe zmiany wprowadzono do wydruku Dokumenty/Świadectwo pracy oraz do wydruków Świadectwa pracy, Świadectwo pracy prac. tymcz. jako dokument dodatkowy. - Wielooddziałowość. Wprowadzono zmiany w treści wydruków dla firm korzystających z wielooddziałowści. NIP wykazywany w treści pokrywa się z numerem NIP wykazywanym w nagłówku wydruku.
Moduł: Kasa
Nowa funkcjonalność
- Rozrachunki wg dokumentów. Dodano czynność Rozlicz na liście rozrachunki wg dokumentów która umożliwia automatyczne rozliczenie płatności zaznaczonych na liście. Rozliczanie odbywa się dla zaznaczony rozrachunków wg kryteriów Wg numeru, Wg kwoty (+zwroty), Pozostałe (+zwroty).
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
Zmiana funkcjonalności
- Przelewy. Wprowadzono zmiany w zakresie dziedziczenia praw do pozycji przelewu, przez co umożliwiono wygenerowanie przelewu do płatności z dokumentu do którego operator ma prawo tylko do odczytu.
- Przelewy. Uwzględniono zmianę nazwy firmy w mechanizmie generowania przelewów. W zależności od daty przelewu pobierana jest nazwa i adres zleceniodawcy. Zmiana daty powoduje przeliczenie danych zleceniodawcy, jeśli nastąpiła zmiana danych firmy.
- Przelewy. Czynność "Przygotuj przelewy" na liście Dokumentów w ewidencji, rozszerzono o możliwość generowania przelewów dla dokumentów listy płac.
- Przelewy. Zmieniono domyślną datę inicjowaną dla przelewu z daty aktualności na datę bieżącą.
- Rozliczanie dokumentów. Dla okna rozlicz dodano grupę pól prezentujących informacje związane z terminem płatności, pola można wyciągnąć za pomocą organizatora listy:
-Workers.InfoPłatność.Pozostaje
-Workers.InfoPłatność.Przelew
-Workers.InfoPłatność.Zwloka
Uwaga!
Pola Workers.Info.Pozostaje,Workers.Info.Przelew,Workers.Info.Zwloka nie będą zwracały wartości dla okna rozlicz. - Odsetki. Na nowych bazach zmieniono domyślne globalne ustawienie dla rozpoczęcia naliczania odsetek zamiast Standardowe na nowych bazach ustawiono Wg Terminu płatności.
- Rozrachunki wg dokumentów/Zobowiązania i należności. W polu informacyjnym "RozliczoneDokumenty" dostępnym na listach Rozrachunków wg dokumentów, Wpłat i wypłat oraz Zobowiązań i należności zmieniono separator oddzielający poszczególne rozliczone ze sobą dokumenty z ";" na "; ".
- Delegacje PWS. Na wydruku PWS-Rozliczenie delegacji w pozycjach: 'Wydatki wg załączników', 'Wydatki nieuwzględnione w rozliczeniu', 'Przejazdy samochodów' i 'Rozliczone zaliczki' dodano wiersze sumujące.
Poprawione funkcje
- Preliminarz. Umożliwiono usuwanie rozliczeń z poziomu pozycji preliminarza.
- Uprawnienia. Umożliwiono rozliczanie ze sobą rozrachunków przypisanych do ewidencji środków pieniężnych do których operator ma prawo tylko do odczytu.
- Delegacje PWS. Zmieniono komunikat informujący użytkownika o próbie usunięcia zapłaty powiązanej z dokumentem Delegacji PWS. Obecnie przy próbie usunięcia takiej zapłaty pojawia się komunikat: "Nie można skasować obiektu 'KW/KASA/2015/04/0001'. Istnieją obiekty podrzędne 'Zaliczka delegacji PWS/2015/04/0001' w relacji: Wypłaty do zaliczek delegacji".
- Przelewy. Poprawiono działanie czynności Zmień rachunek. W poprzednich wersjach pierwsze pole rachunku na przelewie nie było zmieniane.
- Dokumenty rozliczeniowe. Umożliwiono naliczanie Wezwań do zapłaty dla płatności nieprzeterminowanych przy włączonym parametrze w konfiguracji Narzędzia/Opcje/Ewidencje ŚP/Dokumenty Rozliczeniowe/Szczegółowe na Tak. Poprzednio przy zastosowaniu takiej konfiguracji w opcjach wezwania do zapłaty dla nieprzeterminowanych płatności nie powstawało.
- Windykacja. Poprawiono błąd ustawiania stanu windykacji przy naliczaniu noty odsetkowej w wariancie dla rozliczeń.
- Prawa danych. Poprawiono algorytm sprawdzający czy operator ma prawo do zasobów magazynu walut w momencie dodawania wpłaty/wypłaty do ewidencji środków pieniężnych z włączoną obsługą magazynu walut. Obsłużony został przypadek blokowania operacji, podczas której operator dodając zapłatę do ewidencji środków pieniężnych powoduje przeliczenie zasobów, które wynikają z dokumentów do których nie ma on prawa.
- Prawa. Uporządkowano na roli prawa do czynności Import kursów średnich NBP i EBC... Za dostępność tej czynności odpowiadają dwa prawa na roli: Inne\Pozostałe\Worker\Kursy walut oraz Inne\Pozostałe\Worker\Import kursów średnich NBP i EBC..
Wydruki
- Rozrachunki wg dokumentów. Poprawiono wydruk wyceny rozrachunków walutowych w trybie liczenia PerSalda. Podczas odejmowania od siebie należności i zobowiązań w tym trybie powstawały zaokrąglenia groszowe które dawały wynik raportu różniący się od raportu wykonywanego tylko dla zobowiązań i tylko dla należności. Po poprawce niepoprawne zaokrąglenia nie powstają.
- Rozrachunki wg dokumentów. Poprawiono błąd pojawiający się podczas próby realizacji wydruku - "Wycena rozrachunków walutowych" do arkusza Excel, w sytuacji gdy w nazwie lub symbolu podmiotu występował znak &.
- Dokumenty rozliczeniowe. Poprawiono wydruk dokumentu Kompensaty. W wyniku poprawki wartość prezentowana w kolumnie "Pozostaje" jest wartością historyczną prezentującą wartość pozostającą do rozliczenia na dzień dodania dokumentu kompensaty.
- Dokumenty kasowe. Na wydrukach dokumentów KP/KW przywrócono zero w kwocie złotówek w przypadku wpłaty/wypłaty kwoty mniejszej niż 1 zł.
Dodatki
- Import Wyciągów Bankowych. Wprowadzono nowe możliwości sterowania mechanizmem identyfikacji płatników podczas importu wyciągów bankowych.
1.Parametr w konfiguracji ewidencji środków pieniężnych: "Identyfikacja wg pola Podmiot"
Na zakładce przelewy elektroniczne ewidencji możliwe jest ustawienie wyłączające z identyfikacji nazwę podmiotu zapisaną w tabeli identyfikacji. Możliwe opcje:
- Zawsze - domyślne działanie jak przed zmianą.
- Tylko jeśli nie ma numeru rachunku - identyfikacje po polu podmiot, wykonywane i zapisywane są tylko dla operacji bankowych bez numeru podmiotu
- Nigdy - pole podmiot na operacji nie jest nigdy wykorzystywane do identyfikacji.
2.Czynność dostępna na liście oraz operacji bankowej: "Dodaj do wyjątków identyfikacji".
Po włączeniu w Narzędzia/Opcje/Ewidencje ŚP/Identyfikacja płatników/Ogólne/Wyjątki identyfikacji na TAK, na liście operacji bankowych dostępna jest czynność "Dodaj do wyjątków identyfikacji". Użycie jej powoduje dodanie numeru rachunku z operacji bankowej na listę wyjątków identyfikacji w konfiguracji. Jeżeli dany numer jest już na tej liście lub dana operacja nie posiada numeru rachunku, program informuje o tym stosownym komunikatem. Na zapisanym raporcie czynność ta działa na zaznaczonych operacjach, na zaimportowanym ale nie zapisanym powoduje odszukanie innych operacji z tym samym numerem rachunku i odpięcie zapłat.
Moduł: Księgowość
Nowa funkcjonalność
- Deklaracja VAT-7. Dotychczasowy rodzaj VAT "Nabywca podatnik" rozdzielono na dwa rodzaje "Nabywca podatnik - towary" oraz "Nabywca podatnik - usługi". Zmiana ma na celu odpowiednie kwalifikowanie elementów VAT na potrzeby wyliczenia w późniejszych wersjach deklaracji VAT- 27 oraz deklaracji VAT -7 w wersji 15. Wprowadzając dokumenty po stronie ewidencji dokumentów należy odpowiednio oznaczyć element VAT. Na dokumentach pochodzących z modułu handel elementy liczą się na podstawie rodzaju kartoteki oraz parametru na kartotece towaru/usługi Nabywca podatnik (odwrotne obciążenie).
Uwaga!
Aby możliwe było poprawne wyliczenie deklaracji VAT-27 (1) oraz VAT-7 (15) w kolejnych wersjach programu należy odpowiednio oznaczyć elementy VAT.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
-
Ewidencja dokumentów/Dokumenty. Dla typu PK ewidencja dodano możliwość sterowania dodatkową kontrolką - płatności na zakładce ogólne dokumentu.
Kontrolki definiuje się na definicji dokumentu ewidencji na zakładce Rozszerzenie definicji w sekcji Dodatkowe kontrolki.
Dodatkowo umożliwiono wyświetlanie dodatkowego pola podmiot, widoczność pola zależna jest od ustawień dla definicji ewidencji na zakładce Rozszerzenie definicji w sekcji Wyświetlanie dodatkowych pól ewidencji dokumentów.
- Ewidencja dokumentów/Dokumenty. W konfiguracji programu dla księgowości prowadzonej w formie księgi podatkowej dodano nowy parametr "Domyślna data księgowania listy płac". Ustawiając ten parametr w Narzędzia/Opcje/Ewidencja dokumentów/Ogólne, operator określa datę zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów który powstaje podczas predekretacji listy płac.
- Elementy VAT. Dodano nowy rodzaj VAT MARŻA dla elementów VAT w dokumentach o typie sprzedaż ewidencja oraz VAT marża ewidencja. Dokumenty związane z procedurą VAT marża oznaczone Rodzaj - VAT Marża można odfiltrować na liście Rejestr VAT oraz Ewidencja Dokumentów VAT wybierając w polu Rodzaj: VAT MARŻA.
- Ewidencja dokumentów/Dokumenty. Dodano nową definicje ewidencji dla not księgowych - NK (Nota księgowa). Definicja jest dodawana wyłącznie na nowych bazach danych w typie PK Ewidencja. Do dokumentu został podpięty wydruk.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
- Bazy demo. Dodano nowy wzorzec konfiguracji (Bazy demo) - Rozbudowana konfiguracja księgowa.
W stosunku do podstawowej konfiguracji demonstracyjnej baza została wzbogacona min. o następujące funkcjonalności i ustawienia.
1. W zakresie ergonomii wprowadzono dodatkowe definicje dokumentów w ewidencji min.: dla zakupu paliwa i kosztów rozliczanych w czasie, zmodyfikowany i uproszczony wygląd formularzy dokumentów ewidencji, przykłady matryc dokumentów ewidencji i zapłat. Automatyczne przeksięgowanie VAT przyszłych okresów na VAT bieżący.
2.Księgowanie kosztów w układzie rodzajowym i funkcjonalnym, wspomaganie księgowania kosztów na podstawie wprowadzonego opisu dokumentu, mechanizmy upraszczające i automatyzujące księgowanie kosztów w układzie funkcjonalnym dla List płac, Amortyzacji, RMK, dodatkowe schematy księgowe, min.: dla deklaracji VAT, DRA, CIT
3.Usprawnienie rozliczania kosztów pojazdów i opłat środowiskowych: matryce jako podstawa wprowadzania kosztów paliwa i materiałów eksploatacyjnych, naliczanie kosztów pojazdów firmowych i prywatnych na podstawie rozbudowanego opisu analitycznego, księgowanie kosztów paliwa pojazdów firmowych z uwzględnieniem nieodliczanego VAT dotyczącego samochodu (samochody z odliczeniem 50/50), obliczanie i księgowanie kosztów pojazdów prywatnych na podstawie dokumentu Rozliczenie ewidencji pojazdów, wydruk pomocniczy do rozliczenia opłat środowiskowych z listy Ewidencja pojazdów\Koszty, samochody firmowe jako środki trwałe – automatyzacja księgowania kosztów amortyzacji na odpowiednie centra kosztów
Szczegółowy opis znajdziecie Państwo w dokumentacji wyświetlanej podczas wyboru wariantu bazy Demo - enova - wzorce konfiguracji.
- CIT-D. W części E dodano pola do uzupełnienia: 120.Nazwisko 121.Imię, które pojawiają się na wydruku deklaracji.
- e-Deklaracje. Na liście eDeklaracji, w filtrze Typ deklaracji dodano: IFT2, CIT10Z i CITST.
- e-Deklaracje. Wprowadzono następujące zmiany podczas generowania e-Deklaracji informacji IFT2:
- Pole 23 "Data rozpoczęcia działalności" gdy nie zostało uzupełnione na formularzu nie jest przesyłane drogą elektroniczną.
- Pola 106 i 112 (sumy z części E) są przesyłane drogą elektroniczną także gdy ich wartość wynosi 0zł.
- Pole 20 "Identyfikator podatkowy NIP" jest wysyłane drogą elektroniczną gdy podmiot wskazany w deklaracji nie jest krajowy.
- Ewidencja pojazdów. Dla czynności Nalicz w dokumencie rozliczenia ewidencji pojazdów dodano możliwość wyboru wielu pojazdów.
- KPIR. Udostępniono deklaracje CIT-10Z oraz IFT-2/2R na licencji księgowość srebro (KPIR).
- Schematy księgowe. Na liście schematów księgowych do standardowego widoku dodano pole blokada.
- Deklaracja IFT-2. W części H dodano pola do uzupełnienia: 116.Imię 117.Nazwisko, które pojawiają się na wydruku deklaracji.
Zmiana funkcjonalności
- Opcje/Rozszerzenie definicji ewidencji dokumentów. Zmieniono działanie zakładek w opcjach na definicjach dokumentów ewidencji. Jakiekolwiek ustawienia rozszerzenia definicji są możliwe dopiero po zaznaczeniu głównego parametru "Rozszerzenie definicji aktywne" na TAK. Jeżeli ustawienie jest na NIE, parametry są nieedycyjne. Wcześniej parametry były aktywne niezależnie, czy główny parametr był na TAK czy na NIE.
- Deklaracja VAT-7. Zmieniono dla deklaracji VAT-7, VAT-7D oraz VAT-7K logikę inicjowania typu deklaracji w powiązaniu z ustawioną w konfiguracji ilością miesięcy okresu sprawozdawczego. Teraz dozwolony jest wyboru zawężony tylko do typu wynikającego z konfiguracji na dany dzień. Dodatkowo dla deklaracji kwartalnych preferowanym typem jest typ z deklaracji poprzedzającej dodawaną.
- Plan kont/Obroty i salda. W standardowych widokach list Obroty i salda oraz Plan kont usunięto kolorowanie w wierszy podświetlonych.
- Ewidencja dokumentów/Dokumenty. Przywrócono brak inicjowania pola Data na zakładce VAT w dokumentach z wybranymi metodami POV - wg dowolnej daty.
- KPIR. Poprawiono komunikat ostrzeżenia o próbie ustawienia kolumny KPIR dla elementów VAT dotyczących zakupu środków trwałych. Komunikat ostrzeżenia nie pojawia się już niepotrzebnie przy pracy na księdze handlowej i księgowaniu na kontach księgowych.
-
Dziennik. Do pola Powiązany w zapisie księgowym dodano dodatkowe informacje o elemencie księgowalnym.
1. Dla zapisów związanych z płatnościami i zapłatami prezentowany jest: skrót typu rozrachunku dla Nal, Zob, Wpl, Wypl; numer;data oraz kod podmiotu. np. Zob: 1, 2015-05-06, Abc.
2. Dla Rozliczeń kasowo- księgowych prezentowany jest opis: rozl kasowo-ksiegowe; numer np. Rozl kasowo-ksiegowe: 22/WB/BANK/2015/05/0001/1.
- Ewidencja dokumentów/Definicje dokumentów. Usprawniono mechanizm sterowania wysokością dodatkowych kontrolek na dokumencie ewidencji. Wysokość wpisana w konfiguracji tyczy się listy, jeżeli taka występuje na dodatkowej kontrolce. Możliwa jest konfiguracja, w której dodatkowa kontrolka wypełni całą dostępną wysokość formularza (w wysokości należy wpisać -1). Takie ustawienie nie powinno być stosowane na formularzu dla kontrolek innych niż ostatnie w kolejności.
Poprawione funkcje
- Kontrahent/Dokumenty ewidencji. Poprawiono wyświetlane listy dokumentów ewidencji otwieranej z poziomu kartoteki kontrahenta. Z poziomu kartoteki kontrahenta/Dokumenty ewidencji wyświetlane były wszystkie dokumenty z ewidencji, po zmianie prezentowane są dokumenty powiązane z danym podmiotem.
- Plan kont. Poprawiono działanie parametru niezerowe salda na liście planu kont. W poprzednich wersjach po zaznaczeniu parametru prezentowane były konta mające obroty bieżące w wskazanym na liście zakresie dat, po zmianie wyświetlane są konta z saldami różnymi od zera.
- Stawki VAT. Ograniczono możliwość edycji stawek VAT w Narzędzia/Opcje/Definicje stawek VAT. Na definicji stawki VAT pole 'Stawka' i 'Kraj" są możliwe do zmiany tylko dla nowych definicji. Pole 'Status' nie jest zablokowane, ale jeśli jego zmiana pociągnie za sobą zmianę wysokości stawki to zmiana zostanie zablokowana.
- KPIR. Poprawiono błąd w logu pojawiający się po wejściu na dokument od strony rejestru VAT i przejściu na zakładkę KPiR. W poprzednich wersjach przejście na zakładkę zapisy KPIR powodowało błąd "Brak praw dostępu do formularza. Wyświetlenie formularza nie jest możliwe."
- Deklaracja CIT-D. Umożliwiono edycje pola 23 - Kwota otrzymanych ogółem darowizn.
- Ewidencja dokumentów/Dokumenty. Poprawiono kwotę, która pojawia się po wyciągnięciu na listę kolumny "WartoscNetto" dla dokumentów wewnętrznych DWNNZ i DWNNC. Kolumna wcześniej błędnie zwracała wartość brutto zamiast wartości netto.
- Opis analityczny. Ukryto widoczność pozycji dekrety na zakładce Opis analityczny i dekrety, w sytuacji gdy operator nie ma licencji na księgowość w kolorze złotym lub platynowym.
- Dowody wewnętrzne VAT. W okienku z parametrami które pojawia się podczas generowania dowodów wewnętrznych do dokumentu zakupu w dokumentach ewidencji wprowadzono ukrywanie zablokowanych definicji dowodów wewnętrznych. W wyniku tej zmiany w okienku nie będzie już można wybrać definicji dowodów wewnętrznych które zostały zablokowane w opcjach.
- Wycena różnic kursowych statystycznych. Poprawiono błędną wycenę różnic kursowych statystycznych pojawiającą się w przypadku, kiedy zapis rozliczający był zaksięgowany w kwocie operacji i w kwocie księgi tylko w złotówkach.
- Generowanie Bilansu Otwarcia. Wprowadzono mechanizm przenoszenia kursu na zapis księgowy BO. Kurs jest kopiowany z źródłowego zapisu, jeśli jest powiązany elementem księgowalnym.
- Rozliczenia księgowe. Poprawiono funkcję usuwania rozliczeń księgowych podczas naliczania rozliczeń zapisów. Przed zmianą, podczas kasowania przynajmniej dwóch zapisów na miejscu jednego wyświetlało się puste pole na liście.
- Schematy księgowe. W schematach księgowych przywrócono możliwość użycia w trybie podstawowym kwoty z pozycji zestawienia księgowego. Na formularzu po kliknięciu "element kwoty zestawienie" należy wybrać zestawienie, pozycję zestawienia oraz kolumnę zestawienia z której pochodzi wartość.
Wydruki
- Ewidencja MOSS. Na listach Ewidencja dokumentów MOSS i Rejestr MOSS dodano wydruk "Ewidencja MOSS", zawierający wymagane dane do prowadzenia ewidencji i ułatwiający wypełnienie deklaracji do rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej. Dodatkowo na liście Rejestr MOSS dodano pomocniczy wydruk "Zestawienie do deklaracji MOSS".
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj - Deklaracja IFT-2. Na wydruku deklaracji dodano informację o numerze referencyjnym Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO).
- Ewidencja dokumentów VAT. Poprawiono prezentowanie wartości dla kolumny "Wartość Koszt zak.", tak aby uwzględniane były również pozycje VAT na stawce "-".
Moduł: Księga Inwentarzowa
Nowa funkcjonalność
- Ewidencja środków trwałych. Czynność "Nalicz amortyzacje" udostępniono na liście Ewidencja środków trwałych.
- Ewidencja środków trwałych. Uszczegółowiono wartości dla pola Workers.WartosciSrodka.Status. Możliwe wartości dla pola po zmianie: Wpisany, Zarejestrowany, Użytkowany, Amortyzowany, Zamortyzowany, Zlikwidowany.
Zmiana funkcjonalności
- Amortyzacja. Filtr Amortyzacja na liście Ewidencja środków trwałych uzależniono od daty zakończenia amortyzacji.
1. Nieamortyzowane: data zakończenia amortyzacji jest pusta.
2. Zamortyzowane: data zakończenia amortyzacji mniejsza lub równa dacie aktualności.
3. Amortyzowane: data zakończenia amortyzacji większa od daty aktualności.
- Amortyzacja. Dla czynności "Generuj" dostępnej w dokumencie amortyzacji oraz dla czynności "Nalicz amortyzacje" dostępnej na liście dokumentów środków trwałych oraz ewidencji środków trwałych dodano okno z informacją o progresie.
-
Amortyzacja. Zmieniono algorytm wyliczania daty zakończenia amortyzacji. Dotychczas data zakończenia amortyzacji ustawiała się tyko dla środków trwałych oraz WNiP, których wartość netto była równa 0 (zero) i amortyzacja zakończyła się w programie (występowały obroty amortyzacyjne). Po zmianie data zakończenia amortyzacji ustalana jest także dla zamortyzowanych środków trwałych i WNiP (wartość netto równa 0) wprowadzanych przez BO. Zmiany wartości środka trwałego mają wpływ na ponowne przeliczanie daty. Dodatkowo na liście Ewidencja Środków trwałych dodano czynność "Przelicz datę zakończenia amortyzacji", dostępną dla administratora systemowego, która ponownie ustala datę zakończenia.
Data zakończenia amortyzacji została włączona do algorytmu wybierania środków trwałych do amortyzacji w danym miesiącu. Wybierane są środki, dla których data zakończenia amortyzacji jest późniejsza lub równa dacie naliczania amortyzacji. Niezależnie od daty zakończenia amortyzacji uwzględniane są środki trwałe, które na dany miesiąc mają wpisany wyjątek amortyzacji.
- Ewidencja środków trwałych. Na nowo zakładanych kartotekach ST i WNIP, po wybraniu metody amortyzacji Jednorazowa lub Nie amortyzować podpowiada się stawka amortyzacji odpowiednio 100% lub 0%. Przy zmianie metody na liniową lub degresywną przywracana jest domyślna stawka z KRŚT.
- Środek trwały/WNiP. W numeracji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wyposażenia umożliwiono użycie cechy. Konfiguracja numerów jest dostępna w Narzędzia Opcje/ Księga inwentarzowa/Ogólne, aby dodać cechę do numeracji należy użyć oznaczenia {F.NAZWA}
Poprawione funkcje
- Ewidencja środków trwałych. Poprawiono mechanizm nadawania numerów kartotekom środków trwałych. Po zmianie licznik zawsze ma taką długość jak określono w konfiguracji, bez względu na wpisany przedrostek.
Wydruki
- Ewidencja środków trwałych. Poprawiono wydruk "Plan amortyzacji środków trwałych (w roku kalendarzowym)" w przypadku, gdy środek trwały amortyzuje się tylko bilansowo. Do tej pory wydruk niepoprawnie prezentował również amortyzację podatkową, mimo iż ta równa była 0.
Moduł: Praca Na Wielu Bazach
Wydruki
- Wydruki. W wydruku "Raport pracy operatorów" umożliwiono grupowanie danych według operatorów lub według baz danych, dla których jest wykonywany wydruk. Dodatkowo dodano wiersze sumujące.
Moduł: Workflow
Zmiana funkcjonalności
- Kontrolka edycji kodu. Poprawiono problem ze stosowaniem polskich znaków.
Poprawione funkcje
- Kreatory. Wprowadzono zmiany dotyczące kończenia pracy z kreatorem i jego zamykaniem. Dotychczas po użyciu krzyżyka lub przycisku Escape można było zamknąć i zapisać wprowadzone dane. Aktualnie zakończenie pracy z kreatorem w ten sposób spowoduje utracenie wprowadzonych danych o czym użytkownik zostanie poinformowany. Dane są zapisywane tylko po zakończeniu pracy z kreatorem poprzez naciśnięcie Gotowe.
- Kreatory. Poprawiono weryfikację praw dostępu do zakładek.
- Kreatory. Poprawiono obsługę wyjątków zgłoszonych w metodzie BeforeSaveAndFinish w kreatorze. Dotychczas metoda była wywoływana tylko przy pierwszej próbie zapisania kreatora. Przy drugiej metoda nie była już wywoływana pozwalając na zapis formularza z potencjalnie niepoprawnymi danymi.
Dodatki
- Harmonogram zadań. Poprawiono problem związany z kontrolą licencji. Problem objawiał się komunikatem "Błąd kontroli licencji" oraz przerwaniem pracy Harmonogramu zadań.
- Harmonogram zadań. Dodano weryfikacje wersji Harmonogramu zadań oraz bazy danych. Informacje na temat wersji są zapisywane do tabeli JobInvokeLog (Narzędzia/Opcje/Workflow/Harmonogram zadań/Historia wywołań).
enova365 multi
Interfejs przeglądarkowy
Moduł: Systemowe
Nowa funkcjonalność
- Ustawienia list. Dla okien typu lista wyboru (lookup) udostępniono przycisk Lista/Projektuj listę dający możliwość zmiany układu tej listy.
Na lookupach interfejsowych (np Podmiot na dokumentach ewidencji i zapłaty, gdzie występują zakładki: Kontrahenci, Pracownicy, itd) edytowany jest XML odpowiadający za wygląd aktualnie otwartej zakładki.
- Ustawienia list. Dodana została obsługa wielu widoków list, zdefiniowanych w wersji okienkowej enova365. Jeżeli w wersji okienkowej dla listy zostanie dodany nowy widok typu lista (np. dodatkowe widoki listy Kontrahenci - widoczne w menu Foldery), to widoki te będą dostępne również w wersji przeglądarkowej. Wybór innych widoków listy jest dostępny w menu przycisku Lista.
-
Logowanie . Wprowadzona została możliwość podania w adresie przeglądarki folderu startowego, który zostanie otwarty po zalogowaniu do programu. Adres URL przekierowujący do określonego folderu powinien mieć postać https://nazwa_serwera/db/nazwa_bazy#Folder/ścieżka_do_folderu lub https://nazwa_serwera/Login/nazwa_bazy?path=ścieżka_do_folderu
Przykładowo: https://localhost/db/demo#Folder/Handel/Kartoteki/TowaryIUslugi.
Zmiana funkcjonalności
- Konfiguracja. Od wersji 10.9 do uruchomienia enova365 w wersji HTML przy użyciu https nie są wymagane zmiany w standardowym pliku web.config dotyczące obsługi tego protokołu.
- Pulpity konfiguracja logowania. Działanie opcji Systemowe/Zabezpieczenia konta/Jednokrotne logowanie operatora, zostało rozszerzone również na użytkowników pulpitów (pracownika, kierownika, kontrahenta). Jeżeli opcja jest zaznaczona, to jeden użytkownik (np. pracownik) nie będzie mógł zalogować się do pulpitu z dwóch stanowisk równocześnie.
- Ustawienia list. Na formularzach zawierających listy (np. formularz dokumentu handlowego zawierający listę pozycji tego dokumentu), w menu Formularz została dodana funkcja Projektuj listę, która umożliwia zmianę ustawień listy na formularzu (poprzez edycję pliku konfiguracyjnego xml)
- Interfejs użytkownika. Zmieniono sposób pobierania załączników a także plików wydruków (pdf, xls itp) tak aby nie otwierało się ono w nowym oknie (co powodowało komunikat o blokadzie wyskakujących okienek). W tej chwili pobieranie załączników jest widoczne na dolnym pasku przeglądarki.
- Interfejs użytkownika. W wersji HTML enova365 poprawiono zaznaczanie na listach np. lista towarów przy pomocy lewej skrajnej kolumny.
- Interfejs użytkownika. Obszar do wyboru modułu (rozwijanie listy modułów) uzupełniono ikoną wskazującą, że obszar jest klikalny (ikona "strzałki").
- Logowanie. Zmieniony został sposób wyświetlania przycisku "Nie pamiętasz hasła ?" na stronie logowania do pulpitów (pracownika, kierownika, kontrahenta). Przycisk umożliwiający wysłanie e-mailem nowego hasła jednorazowego pojawia się po błędnym podaniu hasła do pulpitu tylko w przypadku, gdy w opcjach programu skonfigurowany został serwer pocztowy a użytkownik ma uzupełniony adres e-mail.
Poprawione funkcje
- Filtry na listach. Poprawione zostało wyświetlanie domyślnego okresu w filtrach na listach w module Handel. Problem występował przede wszystkim w sytuacji, gdy dla operatora był ustawiony domyślny okres na Dziś.
- Wydruki. Zmieniono wyświetlanie menu raportów podzielnych na grupy w wersji HTML. Do tej pory np na liście Handel/Sprzedaż/Faktury sprzedaży menu wydruków było jednopoziomowe. Po zmianie menu wydruków będzie podzielone na grupy tak jak w wersji okienkowej enova365.
- Interfejs użytkownika. Usunięte zostało wyświetlanie niepoprawnego komunikatu "Sesja wygasła", pojawiającego się przy próbie wyszukania folderów w menu programu za pomocą funkcji wyszukiwania w prawym, górnym rogu strony.
- Wydruki. Dodana została obsługa dodatkowych parametrów wydruków zapisanych w konfiguracji wydruków. Przykład - wydruk umowy zlecenia pozwala w wersji okienkowej enova365 na zapisanie w konfiguracji wydruków dodatkowych parametrów, takich jak osoby reprezentujące pracodawcę czy drukowanie numeru umowy.
- Lista podpowiedzi. Poprawione zostało wprowadzanie danych w polach z listami wyboru (np. wprowadzanie kontrahenta bądź towaru na fakturze poprzez wpisanie jego nazwy, kodu itp.). Zmiana dotyczy szczególnie wprowadzania kontrahenta poprzez podanie numeru NIP bez wpisywania kresek oddzielających poszczególne części numeru.
- Odświeżanie list. Poprawiony został problem zmiany sortowania (przez kliknięcie w nagłówek kolumny) w przypadku, gdy na liście znajdował się jeden wiersz a wybrana kolumna była polem wyliczanym (powodowała wyświetlenie komunikatu o nieoptymalnym sortowaniu).
- Interfejs użytkownika. Poprawione zostało odświeżanie przycisków dodatkowych czynności na listach (takich jak np. Nalicz wypłaty na liście pracowników i na liście list płac). W pewnych przypadkach przyciski nie były widoczne lub nie były poprawnie ukrywane.
Moduł: Handel
Poprawione funkcje
- Definicje dokumentów. Poprawiono błąd w działaniu czynności: "Kopiuj numerację na definicje". Użycie czynności w interfejsie HTML nie skutkowało przeniesieniem schematu numeracji na wskazane definicje dokumentów.
- Zamówienia. Poprawiono działanie czynności "Generuj zamówienia". Dotychczas czynność nie działała, jeśli była uruchomiona w interfejsie HTML z poziomu listy zamówień od odbiorców.
Moduł: Kadry Płace
Zmiana funkcjonalności
- enovaNet/Komunikat techniczny. Przypominamy, że jesienią 2013 roku, wprowadzając Pulpit Pracownika/Kierownika zapowiedzieliśmy zakończenie wsparcia dla produktu enovaNet Kadry i Płace do dnia 31 sierpnia 2014 roku. Odpowiadając na Państwa oczekiwania okres ten został wydłużony. Ostateczny termin zakończenia wsparcia dla produktu enovaNet Kadry i Płace zakończył się w dniu publikacji wersji 10.8, czyli 25 marca 2015.
Wydruki
- Zestawienie wypłaconych zasiłków i wynagrodzeń. Zmodyfikowano wydruk 'Zestawienie wypłaconych zasiłków i wynagrodzeń'. Wcześniej próba wykonania wydruku kończyła się błędem: Niepoprawna operacja. Błąd przygotowania raportu: Compilation Error.
- Pracownicy pełnosprawni, Pracownicy niepełnosprawni . Zmodyfikowano wydruki Pracownicy pełnosprawni, Pracownicy niepełnosprawni. Wcześniej próba wykonania wydruku kończyła się błędem: Niepoprawna operacja. Błąd przygotowania raportu: Compilation Error.
Moduł: Pulpity HR
Nowa funkcjonalność
- Pulpit kierownika, Pulpit pracownika. Dodano przykładową bazę demonstracyjną 'Pulpity HR' zawierającą konfigurację modułu kadrowo-płacowego wzbogaconą o pulpit pracownika oraz pulpit kierownika. W modelowej bazie zdefiniowano strukturę organizacyjną firmy opisująca podległość pracowników.
- Pulpit kierownika/Zestawienia czasu pracy. Dodano możliwość kolorowania dni i nieobecności.
- Pulpit kierownika, Pulpit pracownika/Umowy cywilnoprawne. Udostępniono listę umów cywilnoprawnych. Szczegóły znajdziecie Państwo Tutaj.
- Pulpit kierownika, Pulpit pracownika/Czas pracy, Norma czasu pracy. Na kalendarzu dodano czynność: Uzgodnij dobę pracowniczą. Dodano prawo umożliwiające zablokowanie tej czynność: Narzędzia/Opcje/Systemowe/ Role/Wybrana rola:Prawa/Kalend/Dzień pracy/Worker/Uzgodnij dobę pracowniczą. Szczegóły znajdziecie Państwo Tutaj.
Zmiana funkcjonalności
-
Pulpit kierownika, Pulpit pracownika. W Pulpitach pracownika, kierownika i kontrahenta wprowadzono następujące zmiany w menu Lista:
- została ukryta opcja Importuj... (w wersji poprzedniej opcja była widoczna, ale próba jej uruchomienia z poziomu aplikacji pulpitów kończyła się błędem).
- została obsłużona opcja Eksportuj... (w wersji poprzedniej opcja była widoczna, ale próba jej uruchomienia z poziomu aplikacji pulpitów kończyła się błędem). Funkcja umożliwia wyeksportowanie danych widocznych na liście do pliku tekstowego. Dostęp do funkcji eksportu danych z listy można zablokować, zabierając na roli prawa do opcji Lista - Excel oraz Lista - Kopiuj (w gałęzi Inne/Pozostałe/Simple)
- Pulpit kierownika, Pulpit pracownika/Badania lekarskie. Zmieniono nazwę kolumny 'Data' na ‘Data wykonania’.
- Pulpit kierownika, Pulpit pracownika/Szkolenia BHP. Zmieniono nazwę kolumny 'Termin' na ‘Planowany termin.
- Pulpit kierownika, Pulpit pracownika/Ogólne. Ujednolicono widok formularzy z pozycji Zadania pracownika. Na liście ‘Zadania pracownika’ po wciśnięciu ‘Otwórz’ pojawia się formularz wniosku, poprzednio pojawiał się formularz zadania. Szczegóły znajdziecie Państwo Tutaj.
Poprawione funkcje
- Struktura organizacyjna. Zmodyfikowano mechanizm programistyczny 'Kalkulator podwładnych'. Dotychczas w sytuacji, gdy pracownik był podpięty do gałęzi w strukturze lub nie był podpięty do struktury w ogóle, kalkulator podwładnych mógł zwracać całą listę pracowników.
- Wnioski urlopowe. Zmodyfikowano standardowe definicje zadań (Narzędzia/Opcje/Systemowe/Definicje zadań):
- Wniosek urlopowy - na żądanie,
- Wniosek urlopowy - pracownik,
- Wniosek urlopowy - zastępca.
W przypadku, gdy dany operator miał ograniczone prawo na roli do załączników (Buisness: Załączki: Tylko do odczytu) przy próbie zapisu wniosku o urlop pojawiał się błąd: "Problem podczas potwierdzania danych
Brak prawa do zapisu danych.
Typ zapisu: Soneta.Business.Db.Attachment"
UWAGA:
Po zaktualizowaniu programu do wersji 10.9 standardowe definicje zadań "Wniosek urlopowy - na żądanie", "Wniosek urlopowy - pracownik", "Wniosek urlopowy - zastępca" zostaną nadpisane. - Pulpit kierownika. Poprawiono działanie wyboru pracowników w filtrze Pracownik, w przypadku dużej liczby podwładnych. Przykładowo jeżeli na liście Dane o pracownikach/Badania lekarskie w filtrze Pracownik na rozwijalnej liście, pierwsze rozwinięcie listy wyświetlało tylko część pracowników oraz użytkownik kliknął w '...', to lista pracowników znikała. Obecnie po kliknięciu w '...' zostanie załadowana lista pozostałych pracowników.
- Panel użytkownika: Powiadomienia. Poprawiono działanie przycisku "Nie przypominaj".
Wydruki
- Pulpit kierownika/Lista pracowników. Umożliwiono przygotowanie wydruku 'Lista pełna' pracowników do Excela.
- Pulpit kierownika. Zmodyfikowano wykonanie raportów z zaznaczonym parametrem 'Tylko zaznaczone' na 'Tak'. Dotychczas po zaznaczeniu parametru pozycje na wydruku generowane były według kolejności zaznaczenia, a nie według kolejności ustawień pozycji na liście z której wykonywany był wydruk.
Moduł: Kasa
Poprawione funkcje
- Raporty EŚP. Poprawiono wyświetlanie czynności na liście Raportów EŚP.
Moduł: Pulpit Kontrahenta
Nowa funkcjonalność
- Wersje językowe. Wprowadzono angielską wersję Pulpitu kontrahenta. Po przełączeniu wersji językowej na angielską większość elementów interfejsu wyświetlana jest w tym języku. Brakujące elementy będą uzupełniane w miarę rozwoju odpowiednich narzędzi systemowych.
Poprawione funkcje
- Koszyk. Poprawiono dodawanie wielu pozycji do koszyka poprzez zaznaczenie wierszy za pomocą checkboxów. W takim przypadku do koszyka dodawał się tylko pierwszy zaznaczony towar. Dodawanie w przypadku zaznaczenia wielu wierszy za pomocą klawisza Ctrl działało poprawnie.
- Uprawnienia. Poprawiono obsługę praw do magazynów i definicji dokumentów. Dotychczas na niektórych listach rozwijanych były widoczne magazyny lub definicje dokumentów, do których operator nie miał praw. Sama kontrola dostępu do magazynów i definicji dokumentów działała poprawnie.
Interfejs dotykowy
Moduł: Systemowe
Poprawione funkcje
- Filtry na listach. Poprawione zostało wyświetlanie domyślnego okresu w filtrach na listach w module Handel. Problem występował przede wszystkim w sytuacji, gdy dla operatora był ustawiony domyślny okres na Dziś.
Wersja platynowa
enova365 standard
Moduł: Workflow
Nowa funkcjonalność
- Definicja procesu. Umożliwiono eksportowanie układów list z obiektami oraz list z obiektami z możliwością edycji w obrębie kreatorów wykorzystywanych w procesie workflow. Eksport jest możliwi z definicji przepływu w menu Czynności/Eksportuj układy list.
Import odbywa się również z definicji przepływu w menu Czynności/Importuj układy list.
Zmiana funkcjonalności
- Panel workflow. Poprawiono utrzymanie zaznaczania zadań na liście Moje powiadomienia w Panel Workflow. Do tej pory zaznaczenie po pewnym czasie było ustawiane na pierwszej pozycji.
Poprawione funkcje
- Definicja procesu. Poprawiono problem występujący na zadaniu workflow z wyliczaniem zadania poprzedzającego przez właściwość Task.WFPreviousTask. Algorytm mógł niepoprawnie podawać zadanie poprzedzające w przypadku gdy było zastosowane bezwarunkowe przejście (tranzycja) miedzy zadaniami połączonymi w cykl.
- Panel workflow. Poprawiono problem z uruchamianiem zadania w obrębie procesu workflow za pomocą podwójnego kliknięcia bezpośrednio z listy Workflow/Powiadomienia.
- Definicja procesu. Poprawiono błąd związany z kopiowaniem definicji przepływów (procesów) oraz definicji zadań.
- Panel workflow. Poprawiono problem związany z licznikiem zadań. Błąd był do uzyskania gdy jeden z operatorów uruchamiał proces i był w trakcie jego wykonywania. Natomiast w międzyczasie inny operator startował kolejny proces, który zdążył zrealizować przed pierwszym operatorem. W takiej sytuacji pierwszy z operatorów dostawał błąd "Zmiana zapisu na innym stanowisku".
enova365 multi
Interfejs przeglądarkowy
Moduł: Workflow
Poprawione funkcje
- Dokumenty dodatkowe. Poprawiono problem odświeżania listy podpowiedzi cechy referencyjnej użytej na zakładce kreatora typu lista edycyjna. Dotychczas lista w sesji nie odświeżała się.